تنظیم جزئیات پیمان صلح اسرائیل و مراکش از این هفته به صورت مشترک آغاز می شود

دیپلمات های ارشد اسرائیل و مراکش از این هفته تماس های مستقیم و فشرده ای را آغاز می کنند که هدف از آن، تنظیم پروتکل پیمان صلح و همکاری بین دو کشور خواهد بود.

مراکش در هفته پیش اعلام داشت که با اسرائیل پیمان صلح امضا می کند و مایل به برقراری گسترده ترین روابط با اسرائیل می باشد.

پادشاه اردن سلطان محمد ششم اعلام داشت که مراکش دارای یک اقلیت بزرگ یهودی بوده که بسیاری از آن ها هم اکنون در اسرائیل زندگی می کنند و می توانند منشاء دوستی و همکاری بین دو کشور باشند.

در مرحله کنونی، اولین رشته همکاری ها، برقراری پروازهای مستقیم از اسرائیل به دو شهر بزرگ مراکش می باشد. یهودیان در شهر کازابلانکا دارای اماکن مقدس و یادگارهای گرانبها هستند و آرامگاه چند تن از مقدسین یهودی در آن سرزمین قرار دارد.

ایالات متحده برای تشویق مراکش به برقراری هرچه زودتر روابط با اسرائیل، دو امتیاز سیاسی و نظامی به آن کشور داد که بسیار پراهمیت محسوب می شود.

دولت پرزیدنت ترامپ، حاضر شد به عنوان نخستین دولت جهان، حق حاکمیت مراکش بر صحرای غربی را به رسمیت بشناسد و این امر برای دولت و ملت مراکش اهمیت سیاسی بالا دارد.

تصویری از صحرای غربی که مورد کشاکش بین الجزایر و مراکش است عکس سنگین است سبک کنید

امروز اعلام شد که مقامات ارشد مراکش در تماس های مقدماتی که با اسرائیل داشته اند، از این کشور درخواست کرده اند که متقابلا بکوشد کشورهای اروپایی را نیز به برداشتن چنین گامی تشویق کند.

الجزایر صحرای غربی را متعلق به خود می داند و این امر باعث کشاکش چندین ساله با مراکش شده است و سازمان ملل نیز تاکنون حاضر نشده تسلط مراکش با صحرا را تایید کند.

امتیاز دومی که ایالات متحده به مراکش داده، امادگی برای فروش مقادیر زیادی جنگ افزارهای پیشرفته است که توان دفاعی آن کشور را به طور چشمگیر افزایش می دهد.

در برخی گزارش ها گفته شده که دولت پرزیدنت ترامپ امکان اعطای یک میلیارد دلار کمک نظامی به مراکش را نیز به طور جدی مورد بررسی قرار داده است.

در همان حال که اکثر سیاستمداران مراکشی و مردم آن کشور از برقراری رابطه با اسرائیل ابراز خرسندی بسیار کرده اند، جناح اسلامگرا در داخل دولت و همچنین نهادهای تعصب گرای سیاسی در مراکش ناخرسندی عمیق خود را بیان داشته و آن را پایمال سازی آرمان های فلسطینی توصیف کرده اند.

مقامات ارشد مراکشی ضمن انگشت گذاشتن بر مزایای همکاری با اسرائیل، تاکید می کنند که به رسمیت شناختن حق حاکمیت مراکش بر صحرای غربی و فروش اسلحه پیشرفته آمریکایی، دو امتیازی است که برای مصالح مراکش ارزش فوق العاده دارد.