تنها راه باقی مانده، روی آوردن به راه‌پیمایی‌ درمانی است!

شعار عیله دولت در تظاهرات ۲۲ بهمن امسال، بر خلاف توصیه خامنه ای

خامنه‌ای در ملاقاتی که روز جمعه ۱۹بهمن ۹۷ با گروهی از پرسنل نیروی هوایی داشت، تنها یک حرف مشخص داشت، آنهم شرکت در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن.

این سخنرانی در حالی انجام میشد که بحران گرانی و کمیابی کالاهای اساسی به مراحل وخیمی رسیده است.  خود مهره‌ها و سردمداران رژیم هم ناچارند به وخامت وضع اعتراف کنند.

وی در مورد این بحرانها گفت: «نه این‌که حوادث را نمی‌شناسم و نمی‌دانم، گرفتاری‌ها را نمی‌دانم، گرانی‌ها را نمی‌بینم؛ چرا، اینها همه چیزهای واضحی است، اطّلاعات و خبرها به ما خیلی بیشتر از خیلی جاهای دیگر هم می‌رسد».

وی سپس اوضاع انفجاری جامعه را به توقعات و گله‌مندی و ناراحتی تقلیل دهد. انگار نه انگار که مهره‌های خودش پشت سر هم نسبت به سیل و آتشفشانی که در راه است هشدار می‌دهند و سراپای رژیم از وحشت به لرزه افتاده است.

در حالیکه چند روزی بیشتر به کنفرانس ورشو باقی‌ نمانده و ضرب‌الاجل بین‌المللی برای تصویب FATF نیز رو به پایان است.

بیانیه اتحادیه اروپا روی میز نظام قرار گرفته، ملاقات‌های وزیر خارجه آمریکا با همتایان غربی و عربیش درباره ایران، بازتاب ویژه‌ای در رسانه‌ها داشته و اطلاعیه مشترک ۷ کشور یعنی آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلیس، مصر، عربستان و اردن با تأکید بر خروج رژیم از سوریه نیز علایم ناگواری به‌سوی رژیم می‌فرستند.

اما با این‌همه خامنه‌ای به جای ارائه راه‌حل برای خروج رژیمش از بحرانی که لحظه‌به‌لحظه انزوای جهانی رژیم را بیشتر و طناب حلقه محاصره بین‌المللی را به گردن نظامش تنگ‌تر می‌کند، به بحث پیرامون کم و کیف راه‌پیمایی ۲۲بهمن پرداخت! و نفراتش را از ایجاد درگیری خیابانی! با همدیگر در جریان راه‌پیمایی حکومتی ۲۲بهمن دعوت کرد! و گفت:
«من اینجا یک سفارشی هم بکنم؛ گاهی در راه‌پیمایی بیست‌ودوّم بهمن دیده می‌شود که مثلاً ‌جنابعالی از فلان آقا خوشتان نمی‌آید، او هم آمده در راه‌پیمایی مثل شما، بنا می‌کنید علیه او تظاهرات کردن و شعار دادن، این درست نیست، یک اختلاف‌نظری است، بالاخره شما او را قبول ندارید به هر دلیلی، فلان مسئول را، فلان رئیس را، فلان آقا را شما قبول ندارید، خیلی‌خب، اشکال ندارد، امّا جای تسویه‌حساب، راه‌پیمایی بیست‌ودوّم بهمن نیست».

یعنی این موضوعات برایش از معیشت مردم مهمتر هستند.

او ادامه داد: «کار دشمن دلهره‌ افکندن است. کار دشمن این است که دلهره بیاندازد، بترساند، ناامید کند؛ این کار دشمن است، کار شیطان است، از قدرتهایی که قدرتهای شیطانی هستند نترسید… از انحراف از صراط مستقیم بترسید. اگر کسی از صراط مستقیم منحرف شد، این ترس دارد؛ چون وقتی شما از جادّه‌ٔ مستقیم و صحیح و خوب و درست منحرف شدید، می‌افتید در بیابان؛ از این بترسید امّا از دشمن اصلاً نترسید، از دشمن نترسید»!

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت:

«اولا بنده این را برای حضرات بزرگان آمریکایی روشن کنم مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر ترامپ و جان بولتون و پمپئو مرگ بر اینها یعنی مرگ بر سردمداران، ما با مردم آمریکا کاری نداریم مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر شما چندتایی که گروهی که دارید اداره می‌کنید کشورتان را مراد این است حالا در این دوره اینها هستند در دوره دیگر هم دیگران، بحث ملت آمریکا نیست…».

وی همزمان که رو به آمریکا شعار می‌داد، رو به اروپایی‌ها در سخنانی دوپهلو گفت:‌

«توصیه‌ام این است که به اروپایی‌ها هم اعتماد نکنید».

حرفی خامنه‌ای دربارهٔ اروپا تکرار حرف و موضع قبلی‌اش بود.

چون نمی‌تواند مسأله را ببرد و تعیین‌تکلیف کند، می‌گوید من اعتماد ندارم اما بروید مذاکره کنید.

خامنه‌ای با این دوپهلو گویی‌ها می‌خواهد راه فرار را برای خود باز بگذارد که اگر خراب شد، بگوید من که گفته بودم!

در حالی که همان‌طورکه ظریف اخیراً در مجلس گفت: «ریز به ریز همه مذاکرات با خارجی‌ها زیر نظر خامنه‌ای انجام شده و انجام می‌شود».

نقطه حساسی به اسم حقوق‌بشر

خامنه‌ای در همان سخنرانی گریزی هم به داستان نقض حقوق‌بشر زد و گفت:

«بینید توی خیابانهای پاریس مردم‌شون را دارند کور می‌کنند… اونوقت از ما مطالبه حقوق‌بشر می‌کنند. آخه شما چه‌کاره هستید که با حقوق‌بشر چه نسبتی دارید شما؟ که از یک کشور دیگه از یک ملت دیگه مطالبه حقوق‌بشر کنید؟ شما اصلاً می‌شناسید حقوق‌بشر را؟… اینها نمیشه به اینها اعتماد کرد، نمیشه به اینها احترام گذاشت».

راهپیمایی درمانی؟!

به این ترتیب خامنه‌ای در شرایطی که همگان و حتی باندهای درونی نظامش و سران و سرکردگان حکومتش چشم به دهن او دوخته‌اند تا وی راه‌کاری برای خروج از بن‌بست فعلی بیابد و اگر یافته است آن را اعلام و علنی کند، ترجیح داد که همه چیز را در بلاتکلیفی موجود باقی بگذارد و بگذرد! دلیل وارد نشدن خامنه‌ای به مسائل اصلی گریبان‌گیر رژیم نیز واضح است.

نه او و نه هیچ فرد یا بخش یا باندی در رژیم برای این بحران‌ها هیچ راه‌حلی ندارند. مثلاً دربارهٔ وضعیت انفجاری اقتصادی و اجتماعی چه کاری از دست خامنه‌ای برمی‌آید؟ یاوهٔ اقتصاد مقاومتی هم مدت‌هاست که رنگ باخته و مضحکه شده است.

در برابر تحولات سیاسی هم هیچ راهی جز این ندارد که بنشیند و نظاره‌گر این باشد که زیر فشار تحریم‌ها لحظه‌به‌لحظه به خفگی کامل اقتصادی برسد.

از سوریه هم که دارد دست و پایش را جمع می‌کند. در عراق هم به اعتراف زنگنه حتی طلب و قیمت گازی را که فروخته نمی‌تواند وصول کند.

در چنین شرایطی تنها راهی که برای خامنه‌ای باقی مانده، تبلیغات است و رو آوردن به راه‌پیمایی درمانی!

بگذریم که در راه‌پیمایی سال قبل مردم خواسته‌ های خودشان را به همراه آوردند.

برگرفته از آژانس ایران خبر

پاره کردن عکس خامنه ای در تظاهرات کم رمق و خلوت ۲۲ بهمن امسال:

 

یک دیدگاه

Comments are closed.