تهدید حکومت اسلامی ایران در مورد آن که ممکن است تنگه هرمز را ببندند، تا چه حد می تواند جدی باشد؟

جنشین فرمانده سپاه پاسدارانِ تهران تهدید کرد که اگر صادرات نفت حکومت ایران دچار اخلال شود، رژیم ایران تنگه هرمز را می بندد تا کشورهای عرب نیز نتوانند به صادرات نفت خود ادامه دهند. آگاهان سیاسی می پرسند که چگونه است که چنین تهدیدی از زبان مقامات ارشد حکومت بیان نگردیده و یک فرمانده میان پایه، آن را اعلام کرده است.

همچنین اعلام شد که قاسم سلیمانی از سخنان حسن روحانی در همین زمینه به گرمی سپاسگزاری کرده است. حسن روحانی گفته بود که منطقی نیست که نفت دیگر کشورها صادر شود و جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران از حانب برخی مفسران نوعی تهدید در مورد بستن تنگه هرمز تلقی شد و یک تهدید جنگی به حساب آمد.

قاسم سلیمانی در پیام سپاسگزاری خود از حسن روحانی، به تهدید بستن تنگه هرمز اشاره نکرد.

فرمانده سپاه قدس، همچنین از این که حسن روحانی ادعا کرده است که اسرائیل یک موجودیت نامشروع است، از او سپاسگزاری کرد. رادیو پیام اسرائیل در واکنش به این سخنان روحانی نوشت که خود حکومت کنونی در ایران نامشروع است زیرا با شیادی توانست خود را بر ایران مسلط سازد.

برخی آگاهان سیاسی بر این باورند که سپاه پاسداران با حسن روحانی آشتی کرده، زیرا احساس می کند که رئیس جمهوری کنونی، پس از تهدیدهای اخیر علیه دولت خود، سیاست های خود را به ویژه در امور بین المللی، با تندروی های سپاه پاسداران و جناح خامنه ای وفق داده است.

برخی از کارشناسان نظامی میگویند که تهدید رژیم ایران به بستن تنگه هرمز، عملا اعلام جنگ علیه ایالات متحده و کشورهای عربی همسایه ایران می باشد و ممکن است به بهای بسیار سنگینی برای حکومت ایران تمام شود و رژیم حاکم را به آستانه سقوط و نابودی بکشاند. این کارشناسان، با استناد به چنین استدلالی بعید می دانند که رژیم ایران در بیان این تهدیدها جدی باشد.

حسن روحانی هنگام دیدار از اتریش گفت: که رژیم ایران تنها در چارچوب منافع خود در برجام می ماند. سران رژیم هشدار داده اند که اگر اروپائیان نتوانند به داد و ستد بازرگانی و خنثی کردن تحریم های اقتصادی ایالات متحده یاری برسانند، حکومت ایران از برجام خارج خواهد شد. این سخنان نیز به مفهوم بازگشت ایران به برنامه غنی سازی اورانیوم می باشد که در آن صورت نیز با واکنش احتمالا نظامی ایالات متحده روبرو خواهد گردید

3 دیدگاه‌

  1. حکومت دچار مالیخولیا و توهمات بیمارگونه است. واقعا فکر میکنند که آمریکا مینشیند و نگاه میکند تا تنگه هرمز بسته شود؛ یا از رویارویی با ایران هراس دارد؛ یا سامانه ضد موشکی روسیه (مانند سوریه) در ایران کار میکند.
    این یک جنگ صوری با صحنه سازی اروپایی نخواهد بود و آمریکا چهره نظامی واقعی خود را در حد یک ابر قدرت تمام و کمال نشان خواهد داد و شهر یا روستایی و حتی سوراخ موشی در ایران از حملات ویرانگر و بی وقفه آمریکا در امان نخواهد بود که بتوانید با سپر کردن مردم در امان بمانند.

  2. کلا مقامهای عظمای رژیم ولایت فقیه ،حرف مفت زیاد میزنند..از امام راحل گرفته تا امام به زودی راحل و امثال حسن فریدون و قاسم سلیمانی. نزدیک است که تو دهنی محکم به این حضرات جمیعا زده شود…درود بر ترامپ

Comments are closed.