تهران، گروه تروریستی حماس را همچنان در آغوش گرفته، ولی سوریه به آن پشت می کند

خامنه ای از حماس خواست که در صورت حمله آمریکا، به کمک رژیم ایران بیاید

در همان حال که گروه نمایندگی سازمان تروریستی حماس در تهران، مورد استقبال گرم مقامات قرار گرفته و اعضای آن حتی به افتخار دیدار با رهبر حکومت اسلامی ایران نائل آمدند، منابع خبری اسرائیل می گویند که تلاش حماس برای رفع اختلافات با پرزیدنت بشار اسد و برقراریِ دوبارۀ روابط دوستی با دولت دمشق، بدون نتیجه باقی مانده است.

در گزارش اختصاصی رادیو پیام اسرائیل آمده بود که علی خامنه ای هیاتی از سرکردگان حماس را به تهران آورده بود تا از آنها بخواهد در صورتی که بین ایران و ایالات متحده جنگ درگیر شود، فلسطینیان نیز همانند حزب الله لبنان، اسرائیل را هدف حملات سنگین موشکی قرار دهند تا ارتش این کشور نتواند به ارتش ایالات متحده و متحدین وی علیه رژیم ایران یاری برساند.

خامنه ای در دیدار دیروز (دوشنبه) با صالح العاروری معاون سرکرده حماس و هیات همراه او، از جمله گفت که در گذشته، ترور فلسطینی با سنگ به مصاف اسرائیل می آمد، ولی اکنون به موشک های نقطه زن مجهز شده است. رژیم ایران تنها حکومت در خاورمیانه است که چنین موشکی می سازد و تا کنون آن را به دست حوثی های یمن، حزب الله لبنان و احتمالا گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین و حماس نیز رسانده است.

منابع خبری اسرائیلی گفتند که حماس ماه گذشته هیاتی را به دمشق فرستاده بود تا روابط  قطع شده با دولت بشار اسد را به حال عادی بازگرداند. حدود هشت سال پیش، هنگامی که خیزش مردمی در سوریه علیه حکومت کنونی آغاز گردید، بشار اسد از حماس خواستار ابراز حمایت شد. ولی سران حماس این درخواست را رد کردند و حاضر به همکاری نشدند و از این رو بشار اسد دستور داد دفاتر مرکزی حماس که در دمشق قرار داشت بسته شود و آن گروه، سوریه را ترک گفت.

ماه گذشته حماس تلاش کرد به سوریه بازگردد، ولی به گفته منابع اسرائیلی، با جواب رد از جانب بشار اسد روبرو شد و تماس ها به شکست انجامید.

اکنون بیش از یک سال است که به دستور دولت تهران، حزب الله لبنان حماس را زیر بال خود گرفته و دفاتری در بیروت در اختیار آن قرار داده و کمک های مالی رژیم ایران نیز از سرگرفته شده است. ولی بشار اسد همچنان از بازگرداندن حمایت خود نسبت به حماس روی می گرداند.

صالح العاروری، رئیس هیات نمایندگی حماس در تهران، در پایان دیدار روز گذشته (دوشنبه) با خامنه ای، به خبرنگاران گفت که مبارزه مسلحانه علیه اسرائیل ادامه خواهد یافت. ولی هنوز اطلاعی در دست نیست که آیا حماس درخواست موشکی رژیم ایران علیه اسرائیل را پذیرفته است یا نه. در گزارش پیشین گفته شده بود که حماس از چنین تعهدی نسبت به حکومت ایران بیم دارد، زیرا اگر دستور رژیم ایران را اطاعت کند و در صورت بروز جنگ، خاک اسرائیل را هدف موشک های متعدد قرار داد، واکنش اسرائیل ممکن است به ویرانی غزه و برافتادن حماس بیانجامد.

با این همه، العاروری پس از دیدار با خامنه ای، به خبرنگاران گفت: «حماس در مرکز جهان اسلام قرار دارد و اگر ایران اسلامی مورد حمله قرار گیرد، حماس خط مقدم دفاع از این رژیم خواهد بود».