تهران آژانس بین المللی انرژی اتمی را متهم به افشای اطلاعات محرمانه هسته ای ایران کرد 

رژیم ایران برای بازگشت کامل به اجرای تعهدات برجامی خود شروطی را مطرح کرد و گفت که این بازگشت منوط به از سرگیری صادرات نفت و لغو تحریم‌ها و احیای روابط بانکی ایران با جهان است.

این در حالی که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ، پس از انتشار گزارش روز گذشته رویترز درباره دو سایت هسته‌ای مشکوک در ایران، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را به فاش کردن  گزارش‌های محرمانه پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران متهم کرده است .

وی  گفت: «درز اطلاعات طبقه‌بندی شده آژانس به رسانه‌ها، فرایند ناخوشایندی است که بارها باعث اعتراض ایران به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای شده‌است. آژانس باید با حفظ بی‌طرفی، رویکردی حرفه‌ای را در پیش گرفته و مانع انتشار مطالب و گزارهایش شود.»

صالحی در ادامه  افزود: «از آنجا که قانون مجلس ،در مورد ترک تعهدات هسته‌ای ایران، در دست اجرا است و طرف مقابل به تعهدات خود در زمینه کاهش تحریم‌ها، عمل نکرده‌است نظارت اضافی از ۲۳ فوریه متوقف می‌شود.»

با این حال  صالحی، گفته است که در دیدار امروز (یکشنبه ) با مدیرکل آژانس بین‌المللی، مشاهدات آژانس در چارچوب توافقنامه پادمان و همکاری فیمابین، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

حکومت ایران پیشتر به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اعلام کرده بود که از سه‌شنبه هفته آینده، اجرای اقدامات شفاف‌سازی داوطلبانه مربوط به پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد.

این پروتکل به بازرسان آژانس اجازه می‌دهد تا برای مدت طولانی، به شکل سرزده، از تأسیسات هسته‌ای ایران، بازدید کنند.

این دسترسی نامحدود بازرسان به تاسیسات هسته‌ای ایران بر اساس پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، بخشی از برجام است که هدف آن، جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای از سوی حکومت ایران بود

پیشتر نیز مجلس حکومت ایران از دولت خواسته بود، طبق قانونی که دو ماه پیش  تصویب شد، در صورتی که ایالات متحده تحریم‌ها را تا ۲۳ فوریه لغو نکند، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف سازد.