تهران با ۱۴۰۰ دوربین  مدار بسته، تحت کنترل کامل حکومت قرار گرفته است

 تهران با ۱۴۰۰ دوربین  مدار بسته، تحت کنترل کامل حکومت قرار گرفته است

پاسدار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت به طور رسمی اعلام داشت که  پلیس تهران با ۱۴۰۰ دوربین نظارتی سطح شهر تهران را رصد میکند که از این تعداد  ۱۳۵۰ دوربین تخلفات سرعت غیر مجاز، سبقت غیرمجاز و رفتارهای مشکوک وغیر عرف را کنترل می‌کنند.

آگاهان می گویند که نهادهای امنیتی می توانند با کمک این دوربین ها که تقریبا همه خیابان های عمده پایتخت را زیر نظر دارد، رفت و آمد مردم و همچنین رفتار عابرین و افراد را رصد کنند و اگر رفتاری “غیراسلامی” و یا مغیر با امنیت و رژیم تشخیص دادند، وارد عمل شوند.

آگاهان می گویند نصب دوربین‌ کنترل ترافیک از حدود ۳۰ سال پیش در تهران آغاز شده بود اما  نصب دوربین‌های” نظارتی ” از دهه ۸۰ آغاز شده است.

رژیم اسلامی ایران از سال ۸۷ به بهانه ی کنترل و نظارت شهری  دوربین های زیادی را در سطح شهرهای بزرگ نصب کرده است و در بحبوحه  جریانات اعتراض آمیز جنبش سبز نیروی انتظامی اعلام کرده بود که بیش از ۴۰۰ دوربین در محله‌های شهر تهران نصب شده است که هدف اش کنترل اعمال مجرمانه است.

پاسدار محسن خانچرلی، فرمانده انتظامی غرب استان تهران،نیز ۳ سال پیش  گفته بود که در محوطه بیرونی همه باغ‌تالارها و قهوه‌خانه‌های غرب تهران، دوربین مداربسته نصب شده است.

نصب دوربین های امنیتی‌ در اماکن عمومی، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مکان‌های مشابه در ایران در چند سال گذشته  با واکنش و اعتراض مردم، دانشجویان و پرسنل بیمارستان‌ها مواجه شده که تا کنون به علت برتری نیروهای امنیتی و اطلاعاتی سپاه کسی موفق به برداشتن این دوربین ها نشده است .

بسیاری از مراکز شهرداری که در سطح شهر متمرکز هستند با داشتن جایگاه های ویژه با نام مرکز کنترل شهر اقدام به کنترل شبانه  روزی شهر میکنند و اکثر این دوربین ها در جاهای خاص و پر رفت و آمد با هدف شناسایی و نظارت کامل رفت و آمد مردم نصب شده است .