تهران در وضعیت قرمز؛ کرونا جولان می‌دهد، اما شهر همچنان شلوغ و پر رفت و آمد

از دیروز شنبه دوازدهم تیرماه، تهران دوباره به رنگ قرمز درآمد. کرونا به موج پنچم در ایران رسیده است. اما این بار با سویه خطرناکتری از کرونا به نام دلتا، که قدرت سرایت و بیماری زایی بسیار بیشتری نسبت به انواع قبلی کرونا دارد.

گزارش‌های رسیده از ایران حاکی از ان است که با وجود پرخطر بودن وضعیت کرونایی در تهران و قرمز شدن این شهر، تا بعدازظهر دیروز، حتی مصوبه تعطیلی مراکز غیرضروری از سوی ستاد مبارزه با کرونای استان اعلام نشده بود. در این میان شهر قرمز کرونایی تهران همچنان شلوغ و پر رفت و آمد است و کرونا نیز در پایتخت جولان می‌دهد.

شهرهای دیگر ایران نیز وضعیت بهتری ندارند. تمام ایران درگیر نوع جهش یافته و خطرناک این ویروس چینی شده‌ است که این بار از هند آمده است.

وضعیت واکسیناسیون نیز بسیار اسفناک است. نه واکسنی هست و نه امیدی به رسیدن واکسن‌های کارساز و معتبر. حتی اگر واکسنی هم باشد، نه عادلانه تقسیم می شود و نه نوع تایید شده‌ای از سوی مراجع معتبر جهانی است. حکومت نالایق ایران که از ابتدا در پیش خرید و تهیه واکسن‌ به شدت کوتاهی کرد و رهبر ضدآمریکایی آن ورود بهترین واکسن‌های جهان را که از آمریکا می‌آید ممنوع اعلام کرد، خود دست به تولید انواع و اقسام واکسن‌هایی در داخل زده است که هنوز نه سازمان بهداشت جهانی آن‌ها را تایید کرده و نه هیچ مرجع علمی و ذیصلاح دیگری در جهان.

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تهران، دیروز گفت: «مسئولان فقط در حال وعده دادن هستند، الان چهار هفته است که نسبت به واردات واکسن قول داده‌اند اما این اتفاق رخ نداده است. تا هفته آینده همه بیمارستان‌ها پر می‌شوند و احتمالا دوباره باید بیمارستان‌ها تغییر کاربری بدهند و بخش‌های عادیشان را به بخش کرونایی تبدیل کنند.»

آنچه که برای حکومت ایران مهم است و در اولویت قرار دارد، موشک‌ پرانی حماس است و حمله مزدوران تحت امرش به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق و تقویت حوثی‌های یمن و کمک به مفت خوران حزب الله لبنان. اندک پولی هم که برایشان مانده در آن جاها خرج می‌کنند نه برای تهیه واکسن و امکانات درمانی در این بحران خطرناک کرونایی. تنها دغدغه‌اشان در کشور، پیش بردن برنامه‌های نظامی-اتمی است که به هیچ درد ملت ایران نمی‌خورد و تنها به کار حکومت می‌آید تا بقای نامشروع خود را تضمین کند.

بیمارستان‌های ایران دیگر تخت خالی ندارند و از بیماران کرونایی اشباع شده‌اند. شهرهای مختلف ایران با بحران آمار ابتلا و مرگ و میر کرونایی رویرو هستند ولی هیچ خبری از اتخاذ تدابیر لازم برای مهار کرونا نیست. چون حکومت باید به مردم و کسانی که کسب و کارشان به خاطر کرونا تعطیل می‌شود و بی روزی می‌مانند، کمک مالی و معیشتی کند تا در خانه بمانند و خود را قرنطینه کنند، اما حکومت نالایق می‌گوید پول نداریم، پس با آمار بالای کرونا و مرگ‌های ناشی از آن بسازید. همین است که هست!