تهران می گوید کشتی توقیف شده در خلیج فارس عراقی است ولی عراق آن را تکذیب کرده است 

شناوری که در نزدیکی جزیره فارسی توقیف شده به عراق تعلق دارد و بار آن گازوییل قاچاق بوده است. قرارگاه منطقه دوم دریایی سپاه خبر توقیف این شناور را با چهار روز تاخیر اعلام کرد. هویت هفت خدمه بازداشتی کشتی مشخص نیست.

روابط عمومی سپاه، دیروز (یکشنبه) در اطلاعیه‌ای نوشته بود: شناوری در نزدیکی جزیره فارسی، در خلیج فارس، از سوی نیروهای سپاه پاسداران توقیف شده است عراقی و حامل گازوئیل قاچاق بوده است.

به گزارش تصویری  شبکه خبری پرس تی ،کشتی توقیف شده کشتی عراقی بوده  و “هیتا” نام دارد. شناور یاد شده در ۱۸ مایلی جزیره فارسی توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف شده و بار آن گازوییل بوده است.و حامل سوخت قاچاق، مشخص شد.

پاسدار رمضان زیراهی، فرمانده منطقه دوم دریایی سپاه، نیز گفته بود:  «طی عملیات رصد و کنترل ترددهای شناوری در خلیج فارس به هدف کشف و مقابله با قاچاق سازمان یافته گشت‌های شناوری منطقه دوم نیروی دریایی سپاه در خلیج با اطمینان از قاچاق سوخت به وسیله یکی از کشتی‌های خارجی، در اقدامی غافلگیرکننده این کشتی را که حامل ۷۰۰ هزار لیتر سوخت قاچاق بود پس از هماهنگی و حکم مراجع قضایی در اطراف جزیره فارسی توقیف کردند

وزارت نفت عراق، با صدور اطلاعیه‌ای، هرگونه ارتباط با نفتکش توقیف شده از سوی  نیروی‌های سپاه پاسداران ایران را رد کرده و نوشته است که این کشور صادرات گازوئیل به بازارهای جهانی ندارد.

به گزارش برخی منابع خبری ، این نفتکش هفت خدمه داشته است که همگی آن‌ها از سوی نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند. منابع داخلی ایران گفته‌اند که تمامی سرنشینان و خدمه این شناور خارجی هستند.

نیروی دریایی  سپاه پاسداران ، چند هفته پیش نیز نفتکش دیگری با نام ریاح را که با پرچم پاناما در حال حرکت بود توقیف کردند.که به هنگام توقیف نفتکش ریاح گفته شد که این شناور در حال حمل یک میلیون بشکه سوخت قاچاق بوده است