توافق اصولی با کره شمالی زودتر از انتظار به دست امد و ترامپ از سنگاپور رفت

 

پرزیدنت ترامپ در پایان گفتگوهای موفقیت آمیز با رهبر کره شمالی، به طور ناگهانی سنگاپور را ترک گفت و رهسپار بازگشت به واشنگتن شد. پیشتر گفته شده بود که رئیس جمهوری ایالات متحده فردا (چهارشنبه) نیز در سنگاپور می ماند تا بتواند به گفتگوها ادامه دهد. ولی از آن جا که طرفین بسیار زودتر از آن چه که پیشتر ارزیابی شده بود، به توافق رسیدند، پرزدنت ترامپ لزومی ندید در سنگاپور بماند و در ساعات بعدازظهر به وقت محلی آن جا را ترک کرد.

مرحله حساس تماس های امروز، روی کاغذ آوردن اصول توافق های اولیه بود که بین طرفین به دست آمده است. مقامات آمریکایی گفتند که یکی از چهار توافق حاصل شده آن است که کره شمالی حاضر شده به طور کامل خلع سلاح اتمی شود.

کیم جونگ اون در ماه های گذشته گفته بود که تنها در صورتی به چنین کاری دست خواهد زد که همه سلاح های اتمی از کره جنوبی نیز خارج شود و نیروهای آمریکایی کره جنوبی را به طور کامل ترک گویند.

در اوافق بدست آمده امروز، هنوز معلوم نیست که چنین شرطی گنجانیده شده است یا خیر.

پرزیدنت ترامپ به خبرنگاران گفت که از دیدگاه او، رسیدن به خلع سلاح هسته ای بسیار زودتر از آن چه که وی انتظار می داشت حاصل شده است. سیاستمداران آمریکایی تاکید کردند که به کیم جونگ اون فهمانده شده که تا هنگامی که حسن نیت او به طور کامل به اثبات نرسیده، تحریم های شدید اقتصادی همچنان ادامه خواهد یافت.

احتمال می رود که وضع اقتصادی بسیار دشوار کره شمالی، موجب نرمش غیرمنتطره رهبر کره شمالی شد و او می خواهد هرچه زودتر به توافق نهایی برسد تا همه تحریم ها برچیده شود.

همچنین توافق گردید که مذاکرات اتمی از این پس توسط مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده و یک مقام ارشد کره شمالی که کیم جونگ اون او را تعیین خواهد کرد دنبال شود.

پرزیدنت ترامپ هنگام امضای توافق اصولی بدست آمده، به خبرنگاران گفت که او از این دستاورد بسیار خشنود است.

یک دیدگاه

  1. کره شمالی هم که رفت آقاجان،ای ملت هیچ به فکر بیچاره حسن نصراللاه ،اسد،حماس و حوثی هاو غیره هستید؟
    قربان تنهائیت برن آقا.همانگونه که درموقع تولدت یاعلی گفتی ،حال مثل علی تنها شدی باید سردرچاه کنی وازتنهائیت گریه کنی.ازطرفی هم زمان خوبی است برای تماشای تام و جری.حضرت جری هم تنهابود درمقابل تام زورگو.

Comments are closed.