توافق رهبران بریتانیا و آمریکا، برای برگزاری اجلاس مجازی گروه ۷ درباره افغانستان

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، دیروز سه‌شنبه، با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرد و آنها توافق کردند که هفته آینده نشستی مجازی از رهبران گروه ۷ برای بحث در مورد استراتژی و رویکرد مشترک در قبال رویدادهای افغانستان برگزار کنند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت: «دو رهبر، در مورد ضرورت ادامه هماهنگی نزدیک بین متحدان و شرکای دموکراتیک در زمینه سیاست‌های آینده در قبال افغانستان، از جمله راه‌هایی که جامعه جهانی می‌تواند کمک‌های بشردوستانه بیشتر و حمایت از پناهندگان و دیگر افغان های آسیب پذیر ارائه دهد، بحث کردند.

پافشاری جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات آمریکا، به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و شرایط اسفناکی که در پی این خروج پرهرج و مرج و بی برنامه برای مردم آن کشور به بار آمد، انتقادات گسترده‌ای را در داخل آمریکا و همچنین در میان متحدان ایالات متحده برانگیخته است.

ایالات متحده و متحدان غربی آن، تخلیه دیپلمات‌ها و غیرنظامیان را از دیروز سه‌شنبه، یک روز پس از صحنه‌های آشوب و هرج و مرج در فرودگاه کابل، در حالی که افغان ها با حضور در باند فرودگاه خواهان فرار از افغانستان بودند، از سر گرفته شد.

بسیاری از مردم افغانستان، به ویژه زنان و دختران، نگران هستند که با بازگشت تروریست‌های اسلامگرای طالبان، بار دیگر حقوق زنان به شدت پایمال شود و تمام دستاوردهای آنان در ۲۰ سال گذشته که منجر به کسب آزادی و حقوق اولیه بشر برای آنان شده بود، به دست طالبان و با اجرای قوانین خشن شریعت، نابود گردد.