توافق روسیه با عربستان بر سر نفت، خشم رژیم ایران را برانگیخته است

جمهوری اسلامی به شدت با توافق روسیه و عربستان سعودی مبنی بر افزایش سریع و کلان تولید نفت مخالفت می کند.

وزیر نفت جمهوری اسلامی در آستانه اجلاس اوپک می گوید با یک افزایش اندک موافق است اما نه به میزانی که روسیه و عربستان خواستار آن هستند.

در آستانه نشست رسمی اوپیک به نظر می‌آید تنش میان بزرگترین کشورهای تولید کننده نفت تشدید می شود. بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی می‌خواهد ۲۲ ژوئن و زودهنگام وین را به سمت ایران  ترک کند و از شرکت در جلسه اوپیک خودداری ورزد.

در نشست اوپک هم اعضای رسمی سازمان اوپک و هم ۱۰ کشور تولید کننده نفت به رهبری روسیه حضور دارند که عضو اوپک نیستند. اجلاس ائتلاف قصد دارد درباره محدودیت تولید نفت به مشورت بنشیند که اواخر ۲۰۱۶ به تصویب رسیده بو.د در آن زمان هدف از پایین نگه داشتن سطح تولید نفت جلوگیری از سقوط قیمت نفت در بازار جهانی بود. قیمت نفت در آن زمان زیر ۲۷ دلار در بشکه بود و امروز به بالای ۷۰ دلار رسیده است. این بهای بالای نفت اعتراض کشورهای صنعتی را برانگیخته است.

حال روسیه و عربستان تصمیم گرفتند به میزان چشمگیری بر تولید نفت بیافزایند علاوه بر این قصد دارند این افزایش تولید را از اول ژوئیه اجرایی کنند تا پاسخگوی سطح بالای تقاضای جهانی باشند روسیه پیشنهاد داده است که کشورهای عضو و غیر عضو اوپک میزان تولید نفت خود را تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز افزایش دهند تا کمبود ۱۸ میلیون بشکه نفت در روز جبران شود. اما شماری از اعضای اوپک چون ایران ونزوئلا و عراق در برابر افزایش سطح تولید نفت جبهه گرفتند تا مانع از سقوط قیمت نفت شوند. با این حال می توانند چنانچه در گذشته رخ داده بدون موافقت ایران بر سطح تولید خود بیفزاید.