توصیه خامنه ای برای انجام “جهش تولید” در ایران: ممنوع سازی واردات کالا از کشورهای دیگر

علی خامنه ای توصیه کرد برای بوجود اوردن انچه جهش تولیدی نامید، لازم است ورود کالاهای خارجی کاهش یابد و حتی ممنوع شود.

این توصیه در حالی عنوان می شود که ایران به انواع کالا و ماشین آلاتی نیاز دارد که خود قادر به تولید آن نیست.

چین یکی از مهمترین منابع وارداتی حکومت ایران است  که به  علت ارزان بودن قیمت  کالاهایش حتی بیل و سنگ قبر را از این کشور وارد می کند

علی خامنه ای  زنجیره‌ی پوشاک، کفش و لوازم خانگی را جزو مسائل پیشرو در جهش تولید به گفته وی و اقتصاد این کشور دانسته و گفت:

ممنوعیت واردات یکی از زمینه‌های  پیشرفت و جهش تولید است. ما با واردات مخالف نیستیم اما محصولی که در کشور تولید میشود و یا امکان تولید دارد نباید وارد نشود.

در سال های اخیر تولیدات داخلی در ایران  کاهش یافته و روز به روز بر شمار  کارخانه های بسته  و غیر فعال افزوده می شود و اعتصابات کارگری نیز گسترش یافته است.

خامنه ای درباره  تولید خودرو گفته است: برخی دستگاههای اجرایی به بهانه‌هایی به دنبال باز کردن راه واردات بی‌مورد هستند. مثلا میگویند برای اینکه کیفیت خودروی داخلی ارتقا یابد، باید خودروی خارجی وارد شود؛ در حالی که باید کیفیت خودروی داخلی از راههای دیگر افزایش یابد نه از طریق واردات و به خاک سیاه نشاندن تولیدات  داخل!

این در حالی که علی خامنه ای خود از خودروی خارجی استفاده می کند. پاسدار نجات، فرمانده سابق تیم حفاظت از خامنه ای  در این باره گفته بود: باید برای حفاظت از جان رهبری به هر کاری دست زد. به فتوای روح الله خمینی این یک تکلیف شرعی است. حالا می خواهد خودروی خارجی باشد و یا سلاح خارجی مهم رهبری است.

علی خامنه‌ای نیز گفته بود: “بالاخره یک عده‌اى بایستى بنده را محافظت کنند، و محافظت تکلیف شرعى من است، و من باید محافظت شوم و دراین موارد از خودروی خارجی استفاده کردن مانعی ندارد.

خامنه ای افزود:  آن ذهن و فکری که می تواند ماهواره را تولید کند و برای ارسال ماهواره بعدی در مدار ۳۶ هزار کیلومتری هدف‌گذاری کند، قطعاً چنین روحیه، ابتکار و خلاقیت برای تولید خودرو با مصرف ۵ لیتر بنزین در یکصد کیلومتر و در دیگر بخشهای تولید نیز دارد.

رهبر جمهوری اسلامی  زنجیره‌ی پوشاک و کفش و لوازم خانگی را جزو مسائل پیشرو در جهش تولید و اقتصاد دانسته و گفته است:  در زمینه‌ی لوازم خانگی در طول این سالها پیشرفتهای خیلی زیادی داشتیم، ولی متأسّفانه باز بحث واردات در اینجا چیز مضرّی است و باید جلوی واردات جنس خارجی در این سه حوزه نیز گرفته بشود.

ولی آگاهان اقتصادی می گویند برای ایجاد رشد صنایع محلی باید مدیریت لازم اعمال شود و از هر گونه سوء استفاده اقتصادی  و مالی جلوگیری شده و از حق وحقوق کارگران حمایت شود.