توضیحات وزیر دادگستری درباره دلایل پشت پرده حمله اف بی آی به خانه “ترامپ” در فلوریدا

وزیر دادگستری آمریکا گفته که دلایل کافی برای این اقدام منحصر به فرد وجود داشت. او از دادگاه فلوریدا خواست حکم بازرسی ویلای ترامپ را برای آگاهی افکار عمومی علنی کند.

وزیر دادگستری آمریکا روز گذشته(پنجشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی خود در واشنگتن گفت: «دلیل کافی برای این اقدام تاریخی منحصر به فرد علیه رئیس جمهور سابق آمریکا وجود داشت. وزارت دادگستری چنین تصمیمی را به سادگی اتخاذ نمی‌کند.»

اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری هنوز دلیلی برای تجسس از ویلای ترامپ در مارآلاگو ارائه نکرده‌اند. گارلند برای توجیه این اقدام “تعهدات اخلاقی” را مطرح کرده است.

وزیر دادگستری آمریکا از قاضی مسئول در فلوریدا خواسته که حکم بازرسی خانه را منتشر کند زیرا “علاقه عمومی زیادی به این موضوع وجود دارد”.

انتشار محتوای حکم بازرسی خانه رئیس جمهور سابق آمریکا می‌تواند جزئیات بیشتری را آشکار کند و توضیح دهد که چرا مقامات این بازرسی را ضروری می‌دانستند و ماموران اف‌بی‌آی در خانه ترامپ به دنبال چه بودند.

ترامپ تا بعدازظهر جمعه ساعت ۱۵ به وقت محلی (ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ) فرصت دارد نسبت به این درخواست وزارت دادگستری تجدید نظر کند.

او شخصا حکم بازرسی را علنی نکرده است و فقط با صدور بیانیه‌ای در شامگاه دوشنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد) خبر داد که گروه بزرگی از ماموران اف‌بی‌آی، به اقامتگاه او در مارالاگو “یورش” بردند. ترامپ گفته است هرگز چنین اتفاقی برای رئیس‌جمهوری آمریکا نیافتاده و این اقدام “غیرعادی” است.

رئیس جمهور سابق آمریکا در بیانیه خود به این موضوع هم اشاره کرده است که در گاو صندوق خانه باز بوده و ماموران آن را شکسته‌اند. ترامپ این اقدام را “فشار سیاسی” از طرف “دمکرات‌های چپ رادیکال” دانسته است.

پس از بازرسی خانه ترامپ پرسش‌های زیادی مطرح شده است که پاسخ آن را فقط دادگستری آمریکا می‌تواند بدهد.

واشنگتن پست” به نقل از منابع ناشناس گزارش داد که ماموران اف‌بی‌آی به دنبال اسناد محرمانه درباره سلاح‌های هسته‌ای هستند. این روزنامه اما توضیحی نداده است که این موضوع مربوط به سلاح‌های هسته‌ای آمریکا بوده یا کشورهای دیگر.

دفتر اسناد ملی آمریکا فوریه ۲۰۲۱ اعلام کرده بود که ترامپ پس از پایان دوره ریاست جمهوری خود، مدارک دولتی را که به عنوان سری یا محرمانه طبقه‌بندی شده بودند، به اقامتگاه شخصی خود در فلوریدا برده است.

آن‌زمان اعلام شده بود که آرشیو ملی ۱۵ جعبه اسناد رسمی را در املاک مارآلاگوی ترامپ در ایالت فلوریدا پیدا کرده و به واشنگتن برگردانده است. مقامات تصور می‌کنند که ترامپ اسناد دیگری در ویلای خود دارد که باید در آرشیو ملی ذخیره شوند.

بازرسی خانه ترامپ خشم طرفداران رئیس جمهور سابق آمریکا را نیز برانگیخت. کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی از برخی “تهدیدات خطرناک” خبر داده است.

حمله به دفتر اف‌بی‌آی در سینسیناتی اوهایو، روز پنجشنبه ۱۰ مرداد سر و صدای زیادی به پا کرد.

به گفته اف‌بی‌آی، یک مرد مسلح قصد نفوذ به دفتر را داشت و بعد از تعقیب و گریز و تیراندازی با افسران پلیس هدف گلوله قرار گرفت.. درباره انگیزه این فرد و اینکه اقدام او آیا ارتباطی با بازرسی اف‌بی‌ای از خانه ترامپ داشته نیز توضیحی داده نشده است.