توکیو پیشنهاد داد تا از محل پول‌های بلوکه‌ شده ایران در ژاپن، برای مردم ایران واکسن خریداری شود

کازو توشی آیکاوا، سفیر ژاپن در ایران، در دیدار با عبدالناصر همتی، رئیس‌ کل بانک مرکزی ایران پیشنهاد داده است که از پول‌های بلوکه شده حکومت ایران در ژاپن برای خرید واکسن کرونا استفاده شود.

در همین راستا  محمدجواد ظریف، نیز هفته گذشته  از دولت ژاپن خواسته بود که این منابع که ۳ میلیارد دلار است را آزاد کند.

دولت روحانی همچنین در ماه‌های گذشته همچنین بر لزوم آزاد شدن ۷ میلیارد دلار منابع بلوکه شده در کره جنوبی تاکید کرده است.

در این گزارش آمده است که پول‌های بلوکه‌شده رژیم ایران در کشورهای ژاپن و کره‌جنوبی به علت تحریم‌های آمریکا علیه ایران امکان انتقال بانکی ندارند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز امروز سه شنبه علاوه بر دیدار با سفیر ژاپن، با سفیر کره جنوبی در ایران نیز دیدار کرده است.

همتی در این دیدار به  سفیر کره جنوبی گفته است که این کشور «آماده انجام کلیه اقدامات لازم برای استفاده از تمامی منابع بانکی ایران در کره جنوبی است و در این خصوص هیچ سقف و محدودیتی وجود ندارد».

یاد آور می شود که منابع بلوکه‌شده رژیم ایران در کره‌جنوبی در طول ماه‌های گذشته به یک مشکل دیپلماتیک مهم در روابط دو کشور تبدیل شده است.

سپاه پاسداران نیز ۱۵ دی‌ماه یک کشتی کره جنوبی را به دلیل آن چه «آلودگی نفتی و مخاطرات زیست‌محیطی» اعلام کرد در نزدیکی تنگه هرمز بازداشت کرد ولی رسانه‌های داخل ایران، توقیف این کشتی را مرتبط با بلوکه شدن منابع مالی ایران در کره جنوبی دانستند.

پس از آنکه دولت ایران اعلام کرد که در مورد نحوه انتقال و استفاده از دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی با سئول به توافق رسیده، وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد آزادسازی هفت میلیارد دلار دارایی‌های ایران پس از رایزنی با آمریکا صورت خواهد گرفت.

پیشتر نیز وزارت خارجه کره جنوبی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد : «دولت ما در مورد راه‌های استفاده از دارایی‌های بلوکه شده با ایران در حال مذاکره است و طرف ایرانی با پیشنهاد‌های ما موافقت کرده است.»

در این بیانیه آمده بود : «آزادسازی دارایی‌ها از طریق رایزنی با کشورهای مربوط، از جمله آمریکا، صورت خواهد گرفت».

همتی  در ادامه گفته است که  از ژاپن خواسته شده «در خصوص استفاده ایران از منابع ارزی خود و انتقال آنها به سایر مبادی مورد نیاز بانک مرکزی ایران ابتکار عمل داشته باشد».

وی افزود:  سفیر ژاپن در این دیدار «پیشنهاد استفاده از منابع موجود برای خرید واکسن کرونا» را مطرح کرده است.