تکذیب اسرائیل: «عربستان سعودی قصد ندارد سامانه ضد موشکی گنبد آهنین از اسرائیل خریداری کند

سامانه “گنبد آهنین” در اسرائیل به خوبی عمل کرده و خطرات حملات موشکی از غزه به خاک اسرائیل را تا حدود زیادی خنثی کرده است

مقامات اسرائیلی گزارشی را نادرست خواندند که در آن گفته شده بود، عربستان سعودی به آن سطح از همکاری و دوستی با اسرائیل رسیده که قصد دارد از این کشور سیستم ضد موشکی گنبد آهنین خریداری کند. این سامانه قادر است موشک های کوتاه برد را در هوا شکار کرده و آن را منهدم سازد.

از هنگام آغاز جنگ داخلی در یمن، حوثی ها که تحت فرمان رژیم ایران هستند، تا کنون بارها نقاط مختلف آن کشور را هدف موشک های کوتاه برد و میان برد قرار داده اند.

سامانه “گنبد آهنین” در اسرائیل به خوبی عمل کرده و خطرات حملات موشکی از غزه به خاک اسرائیل را تا حدود زیادی خنثی کرده است.

روزنامه های اسرائیلی نوشتند که خبر این نوع همکاری دفاعی بین اسرائیل و عربستان سعودی درست نیست و مذاکراتی در این زمینه به عمل نیامده است.

یک وبسایت خبری عربی به نام “الخلیج آنلاین” هفته پیش ادعا کرده بود که معامله فروش گنبد آهنین به عربستان نهایی شده و طرفین در تعیین بهای آن به توافق رسیده اند و حتی چند دستگاه از این سامانه ضد موشکی، در نزدیکی های مرز عربستان با یمن نیز نصب شده است.

در کنار سامانه “گنبد آهنین” که هدف از آن شکارکردن راکت ها و موشک های کوتاه برد است، اسرائیل برای نابود کردن موشک های میان برد نیز سیستمی را به نام قُلّادۀ داود ابداع کرده و برای شکار کردن موشک های بالستیک و دور پرواز از سیستم دیگری به نام خِتس یا پیکان استفاده می کند

مقامات اسرائیلی که از آنها نام برده نشد، به خبرنگاران گفتند که خبر فروش سامانه “گنبد آهنین” به عربستان سعودی صحت ندارد.