تنگنای رژیم ایران بر سر رویارویی ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی

عکس مشترک فوتبالیست اسرائیلی به نام منور بوزاگلو (سمت چپ) با فوتبالیست ایرانی، اشکان دژآگه (سمت راست)

سخنان یک مقام سپاه پاسداران، دایر بر این که ورزشکاران ایرانی هرگز اجازه نخواهند یافت با ورزشکاران ایرانی در بازی های بین المللی مسابقه بدهند، این پرسش را به وجود می آورد که آینده ورزش ایران در صحنه بین المللی چه خواهد شد.
مقامات فدراسیون های بین المللی ورزشی در جهان هشدار داده اند که اگر رژیم ایران با استناد به عقاید سیاسی و مرامی خود، همچنان مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی را تحریم کند، از همه سازمان های ورزشی جهان بیرون انداخته خواهد شد.
با این همه، یک ورزشکار اسرائیلی بنام منور بوزاگلو هفته پیش با ورزشکار ایرانی اشکان دژآگه عکس گرفت و به علامت دوستی آن را در فیس بوک خود منتشر ساخت. اشکان دژآگه با آن که در تیم آلمان بازی می کند، دو سال پیش با فشار حکومت ایران، حاضر نشده بود در تیم آلمان علیه فوتبالیست های اسرائیلی مسابقه دهد.
سپاهی غلامحسین غیب پرور فرمانده نیروهای بسیج پریروز (دوشنبه) گفته بود که سیاست حکومت اسلامی خواهان نابودی اسرائیل است و ورزشکاران ایرانی نمی توانند برای رژیم تعیین تکلیف کنند. آقای فریبرز قریب، کارشناس امور ورزشی، درباره این امر چنین می گوید:

واکنش ها به داستان رقابت کشتی گیران ایرانی برابر حریفان اسرائیلی در مسابقات بین المللی که از حدود دو ماه پیش بعد از ماجرای “علی باید ببازی” دوباره داغ شده بود، تا آخرین روزهای سال ۹۶ در رسانه های داخل ایران ادامه داشت.

در تازه‌ترین اظهار نظر، سردار غلامحسین غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین ایران، با اشاره به صحبت های رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی، گفته است که «به دوستانمان توصیه می‌کنیم وارد عرصه دیپلماسی ورزشی نشوند. این عرصه صاحب دارد.»

بعد از ماجرای مسابقات کشتی آزاد زیر ۲۳ سال جهان در لهستان و باخت عمدی علیرضا کریمی به حریف روس به خاطر اینکه با کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو نشود که منجر به محرومیت کشتی‌گیر ایران شد، رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی، با اظهار نظری بی سابقه و جنجالی ماجرای تقابل ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی را وارد فاز جدیدی کرد که سرانجام به استعفای وی منجر شد. در پی این اتفاق، اتحادیه جهانی کشتی رسما از فدراسیون کشتی ایران خواسته تا تکلیف داستان رقابت ورزشکاران این کشور برابر حریفانی از همه جهان از جمله ورزشکاران اسرائیلی را روشن کند که در غیر این صورت پای کمیته بین المللی المپیک هم به این ماجرا باز می‌شود و نه تنها کشتی ایران بلکه همه ورزش های این کشور در خطر تعلیق و محرومیت قرار خواهند گرفت.

سردار غلامحسین غیب پرور رئیس سازمان بسیج، در صحبت‌های دو روز پیش خود با بیان اینکه “ما می‌خواهیم اسرائیل از بین برود” به رسول خادم رئیس مستعفی فدراسیون کشتی هشدار داد تا دیگر حرف‌های ناثواب نزند. اینک مسئولان ورزش ایران بر سر یک دوراهی مهم قرار گرفته اند: تداوم حضور در میادین المپیک و جهانی به شرط رویارویی با همه ورزشکاران جهان، یا تعلیق از همه مسابقات بین المللی.

 

2 دیدگاه‌

  1. خیلی نامردیه که یک ورزشکار بعد از سالها و ساعتها تمرین و خرج و فشار مالی و بدنی و عرق ریختن و استرس…با یک دنیا آرزو و امید وقتی می خواهد ثمره تلاشهایش را بچیند…اسیر دستور آشغالهایی شود که در طول عمرشون ده متر هم ندویده اند و یک ساعت هم کار مفید نکرده اند فقط برای امیال شیطانی آنها…

  2. ایران به ورزش و هنر بعنوان ابزار سیاسی مینگرد و این موضوع برایش اهمیت ندارد و مهم اینست که به این طریق اعلام کند ما موجودیت اسرائیل را قبول نداریم و ورزشکارانش هم فاقد حضور قانونی هستند.

Comments are closed.