تیم ملی فوتبال ایران، البته از موندیال حذف شد، اما مردم ایران هنوز خوشحال و راضی هستند.

با آن که تیم ملی فوتبال ایران، پس از بازی شب گذشته (دوشنبه) از ادامه بازی های موندیال حذف شد، ولی در مجموع بازی درخشانی در هر سه مسابقه با تیم های ملی مراکش، اسپانیا و پرتغال عرضه کرد و مردم ایران و ایرانیان سراسر جهان از آن ابراز خرسندی کردند و ورزشکاران سخت کوش ایرانی را مورد تشویق قرار دادند.

این واقعیت که هزاران تن از ورزش دوستان ایران، در پایان بازی دیشب به خایابان ها آمدند و به شادی پرداختند، نشان می دهد که از دیدگاه آنان، همین نتیجه یک بر یک نیز می تواند باعث سربلندی باشد و همچنین فرصتی باشد که مردم به خیابان ها بیایند و خود را از قید رژیم رها احساس کنند و ساعتی به شادی بپردازند و حتی در خلال آن، علیه رژیم شعار بدهند.

اکثر رسانه های همگانی حکومت اسلامی ایران نیز از بازیگران ملی تجلیل کردند و تلاش آن ها برای رسیدن به پیروزی را – هراندازه هم که ناکام ماند – ستودند.

تیم ملی فوتبال ایران دوشنبه شب در آخرین بازی مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مقابل تیم ملی فوتبال پرتغال به تساوی یک بر یک رسید.

پرتغال عنوان قهرمانی اروپا را در کارنامه دارد و کریس رونالدو بهترین بازیکن جهان و جمعی دیگر از ستاره های فوتبال اروپا در این تیم حضور  دارند.

پرتغال یکی از تیم های  مدعی قهرمانی جام جهانی است. تیم ملی فوتبال ایران در نیمه اول بازی دیشب یک گل از پرتقال خورد اما در نیمه دوم با به نمایش گذاشتن یک بازی برتر تاکتیکی هم در دفاع و هم درحمله عرصه را بر پرتغالی تنگ کرده در دقایق پایانی با ضربه پنالتی کریم انصاری فرد کار را به تساوی کشاند.

مهار پنالتی رونالدو توسط علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی ایران هم از نکات قابل توجه این بازی بود در پایان این مرحله گروهی گروه b گروه ایران تیم فوتبال ایران با کسب ۴ امتیاز از یک برد و یک باخت و یک تساوی در رده سوم قرار گرفت.

بعد از اسپانیا و پرتغال ۵ امتیازی که با عنوان تیم‌های اول و دوم به دور دوم صعود کردن.د اما کسب ۴ امتیاز از مرحله گروهی یک رکورد بی‌نظیر در تمام ادوار جام جهانی در طی ۴۰ سال گذشته برای فوتبال ایران بود.

همچنین نمایش قابل قبول بازیکنان ایران در این دوره از جام جهانی موجب شد تا به غیر از رسانه‌های داخلی ایران بسیاری از نشریات خارجی از فوتبال ایران با احترام یاد کنند.

فدراسیون فوتبال ایران در واکنش به کارنامه تیم ملی این کشور در مسابقات جام جهانی اعلام کرد  قرارداد کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی خود را تا پایان جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ حدود یک سال دیگر تمدید خواهد کر.د اما که روش  هنوز پاسخ درستی به درخواست فدراسیون فوتبال ایران نداده است.

کی روش طی چند روز گذشته از اینکه قرار است به عنوان سرمربی تیم ملی ایران مقابل تیم ملی کشورش پرتغال بایستد  از سوی رسانه‌های پرتغالی تحت فشار قرار داشت.

به زعم کارشناسان فوتبال تیم ایران با هدایت کارلوس کی‌روش در جام جهانی ۲۰۱۸ در مقابل سه تیم مراکش – پرتغال و اسپانیا با موفقیت ظاهر شد و سرمربی پرتغالی از اهالی فوتبال در ایران نمره قبولی گرفت .

برخی از کارشناسان فوتبال اعتقاد دارند که عملکرد کارلوس کی‌روش طی ۷ سال گذشته در تیم فوتبال ایران موفقیت آمیز بوده و خواهان ادامه کار او هستند. اما برخی دیگر از اهالی فوتبال ضمن تایید کار فنی  کی روش به دستمزد بالای این مربی انتقاد دارند. کارلوس کی روش دیشب بعد از مسابقه دیشب ایران و پرتغال اعلام کرد برای برنامه های آینده اش و اینکه با تیم ملی ایران ادامه می‌دهد یا نه احتیاج به فکر کردن دارد .برنامه آینده تیم ملی ایران حضور در جام ملتهای ۲۰۱۹ آسیا است که از اوایل سال آینده میلادی در کشور امارات برگزار خواهد شد.