جاستین ترودو: حکومت ایران عمدا نکته های مهم و کلیدی را نادیده گرفته است 

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، در بخشی از گزارش تحقیق نهایی تیم پزشک قانونی کانادا درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی، که سی‌بی‌سی نیوز نسخه‌ای از آن را مشاهده کرده، در پیامی به خانواده‌های قربانیان گفت: «روایت ایران از سرنگونی هواپیما اوکراینی «مبهم، گمراه‌کننده و سطحی» است  که نشان میدهد حکومت ایران «عمدا نکته‌های کلیدی را نادیده گرفته است».

او در ادامه  از جامعه بین‌المللی خواست به حکومت ایران اجازه ندهد مسئولیت این “فاجعه” را به گردن مسئولان رده پایین این کشور بیاندازد.

ترودو  تاکید کرد: «دولت کانادا برای پیگیری پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، از کلیه گزینه‌های موجود، از جمله دیوان عدالت بین‌المللی، استفاده خواهد کرد».

او  افزود: «سرنگونی “هواپیمای اوکراینی” را نمی‌توان صرفا به چند پرسنل رده پایین نسبت داد. مقام‌های بلندپایه رژیم، تصمیم‌هایی گرفتند که به این فاجعه منتهی شد و جهان نباید به آنها اجازه دهد با مصونیت پشت چند قربانی رده پایین پنهان شوند.»

در همین حال ، گزارش تیم پزشکی قانونی کانادا عنوان کرده که جمهوری اسلامی در ارائه «توضیحات معتبر درباره چرایی و چگونگی» اقدام سپاه پاسداران در سرنگونی این هواپیما «کوتاهی» کرده است.

پزشک قانونی کانادا در گزارش نهایی خود  افزود: کلیه اطلاعات موجود، تیم پزشکی قانونی را به این نتیجه رسانده که تعدادی از «اقدام‌ها و عدم اقدام‌های» مقام‌های جمهوری اسلامی موقعیت خطرناکی را ایجاد کرد که باعث شد خطراتی که منجر به سرنگونی هواپیمای اوکراینی شد، نادیده گرفته شوند.

در این گزارش آمده است :  «کانادا هیچ مدرکی ندارد که نشان دهد سرنگونی هواپیمای پرواز پی‌اس‌۷۵۲ از  پیش‌طراحی شده بوده است، اما این امر جمهوری اسلامی را از مسئولیت خود در کشته‌شدن ۱۷۶ نفر مبری نمی‌کند».

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا حدود یک ماه پیش در حکمی، شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را “عمدی” و “تروریستی” دانست.