جاسوسی اسرائیل در کاخ سفید؟ اسرائیل قاطعانه تکذیب می کند و ترامپ هم می گوید که باور ندارد

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این ادعا که اسرائیل قصد داشته دستگاه های شنود در اطراف کاخ سفید واشنگتن برپا سازد، پرزیدنت ترامپ گفت که چنین خبری را باور نمی کند و بعید می داند که اسرائیل به چنین اقدامی دست بزند. بنیامین نتانیاهو روز گذشته این خبر را قویا نادرست دانست و اعلام کرد که دستور اکید داده که اسرائیل هرگز در ایالات متحده جاسوسی نکند و این دستور به طور کامل و به خوبی اجرا می شود.

سامانه خبری پولیتیکو Politico روز گذشته (پنجشنبه) از قول سه تن از بلندپایگان پیشین امور اطلاعای ایالات متحده که نامشان برده نشده بود، نوشت که اسرائیل در اطراف کاخ سفید واشنگتن و همه نقاط حساس پایتخت ایالات متحده دستگاه های کوچک و پیشرفته شنود برپا کرده بود تا بتواند همه گفته ها و مکالمات پرزیدنت ترامپ را شنود کند.

پس از تکذیب قاطعانه نخست وزیر اسرائیل، پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: «گرچه همه چیز احتمال دارد، ولی من باور نمی کنم که چنین ادعایی درست باشد». او گفت: «من باور نداریم که اسرائیل در ایالات متحده به جاسوسی می پردازد».

نتانیاهو در واکنش قاطعانه خود نسبت به انتشار این ادعا گفته بود که نهادهای اطلاعاتی اسرائیل دستور اکید دارند که به هیچ گونه فعالیت اطلاعاتی در ایالات متحده نپردازند و این دستور به خوبی رعایت می شود.

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل گفت که بین اسرائیل و ایالات متحده همکاری های اطلاعاتی بسیار خوبی برقرار هست و هیچ اقدامی نباید به آن آسیب برساند.

سامانه پولیتیکو در گزارش خود ادعا کرده بود که گرچه خبر جاسوسی اسرائیل در ایالات متحده می تواند یک امر وخیم باشد، ولی پرزیدنت ترامپ حاضر نشده آن را نکوهش کند و این در حالی که در مورد فعالیت های اطلاعاتی کشورهایی مانند چین و روسیه واکنش خشمگینانه ای نشان داده است.

نتانیاهو با نادرست خواندن چنین ادعایی، به خبرنگاران گفت که اسرائیل و ایالات متحده دو کشور بسیار دوست هستند و دلیلی برای انجام فعالیت اطلاعاتی وجود ندارد.

او گفت: «بنگرید و ببینید که ایالات متحده در مورد شرق اورشلیم و بلندی های گولان چه کرد و در مورد ایران نیز همآهنگی خوبی بین دو کشور وجود دارد».

سامانه خبری پولیتیکو گزارش خود را از قول سه تن از بلندپایگان پیشین دولت آمریکا انتشار داده بود، ولی برخی تحلیلگران بعید نمی دانند که این گزارش توسط افرادی از داخل حزب دموکرات به آن نشریه داده شده تا موجب ایجاد تیرگی در روابط ایالات متحده و اسرائیل گردد.

این خبر در حالی انتشار می یابد که ارزیابی شده ممکن است کشاکشی بین اسرائیل و ایالات متحده در مورد دیدار احتمالی بین پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی انجام گیرد. در گزارش روز گذشته رادیو پیام اسرائیل گفته شده بود که دولت اورشلیم نسبت به چنین احتمالی نگران است.

خبرنگار پولیتیکو بی آن که هویت منابع خبری را فاش کند، همچنان ادعا دارد که این منابع بسیار موثق و قابل اعتماد هستند. ولی یک مقام مسؤول اسرائیلی که نخواست نامش برده شود در واکنش گفت “آنانی که چنین ادعای بی اساسی را مطرح می سازند، یا دیوانه هستند و یا غرض و مرض دارند”.