جان بولتون: آن قدر رژیم ایران را فشار می‌دهیم تا شیره‌شان کشیده شود

بولتون گفت: «یا به قول انگلیسی‌ها، آن‌ قدر فشار را زیاد می‌کنیم تا هسته از پوست بیرون بزند»، که معادلی است قابل مقایسه با «کشیده شدن شیره» فرد یا حکومت در فارسی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان بولتون که در آستانه حضور در یک همایش در سنگاپور سخن می‌گفت با اشاره به حکومت جمهوری اسلامی گفت: «فکر می‌کنیم حکومت [جمهوری اسلامی] تحت فشاری واقعی قرار گرفته و قصد و نیت ما این است که این فشار را بسیار سنگین کنیم.»

او در ادامه گفت: «یا به قول انگلیسی‌ها، آن‌ قدر فشار را زیاد می‌کنیم تا هسته از پوست بیرون بزند»، که معادلی است قابل مقایسه با «کشیده شدن شیره» فرد یا حکومت در فارسی.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه سخنانش گفت: «ما همچنین قصد داریم سختگیری در اجرای تحریم‌ها را به‌ طور قابل توجهی افزایش بدهیم.»

تأکید این مقام آمریکایی بر «افزایش قابل توجه» سختگیری در اجرای تحریم‌ها علیه ایران یک روز پس از آن بیان می‌شود که سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا، نیز در یک نشست خبری در لندن با ذکر این‌ که «واشینگتن با دقت و سختگیری تمامی تحریم‌ها علیه ایران را اجرا خواهد کرد» گفت: «در مورد ایران، خواهید دید که اقدامات بیشتری از جانب ما اجرا خواهد شد.»

جان بولتون روز جمعه نیز در سفر خود به پاریس گفته بود تحریم‌های جدید علیه ایران در روزهای آینده نهایی و اعلام خواهد شد و توضیح داده بود که این تحریم‌ها در حوزه موارد «تروریستی و مبارزه با تروریسم» اعمال خواهند شد.

او در جمع خبرنگاران گفته بود: «فکر می‌کنم، به مرور حتی تحریم‌های بیشتر با اجرای دقیق‌تری را مشاهده خواهید کرد.»

دونالد ترامپ در اردیبهشت‌ماه سال جاری خروج آمریکا از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، موسوم به برجام، را اعلام و دستور بازگشت تمامی تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد. این تحریم‌ها در دو مرحله اجرا شدند.

در حالی که مقام‌های آمریکایی تأکید دارند که هدف‌شان فشار بر حکومت ایران برای تغییر رفتار و سیاست منطقه‌ای آنها است، مقام‌های ایرانی می‌گویند این تحریم‌ها بر حکومت جمهوری اسلامی تأثیری ندارد و بار آن بر دوش مردم ایران افتاده است.

در همین زمینه، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، روز شنبه بار دیگر گفت که به باور او، دولت آمریکا نه در پی فشار آوردن بر «نظام و حکومت»، بلکه به دنبال فشار وارد آوردن بر مردم ایران است.

او که پس از جلسه‌اش با روسای دو قوه دیگر در سخنانی سخن می‌گفت که در صداوسیما پخش شد چنین اظهار نظر کرد که این تحریم‌ها «هیچ تأثیری بر روند اقتصادی کشور نداشته» است.

این در شرایطی است که تحریم‌ها باعث کم‌ارزش شدن پول ملی ایران و ورشکستگی بسیاری از صنایع در ایران شده و مردم حتی با نایاب شدن پوشک بچه هم دست‌کم برای مدتی کوتاه دست‌وپنجه نرم کردند.

اظهارات حسن روحانی در مورد این‌ که تحریم‌ها «هیچ تأثیری بر روند اقتصادی کشور نداشته» همچنین در حالی بیان می‌شود که معاون اول او، اسحاق جهانگیری، هفته پیش گفت: «نمی‌توانم دروغ بگویم که تحریم‌ها اثری ندارد؛ تحریم‌ها اثر دارد ولی باید اثر آن را به حداقل برسانیم.»

4 دیدگاه‌

  1. جان بولتون عزیز اسمان یهوه دوستت دارد همیشه پر از برکت و اقتدار در مقابل این شرور مولایان ایران اسلامی باشی مرسی ای بزرگ مرد تو یک امریکایی واقعی هستی

  2. با سلام و احترام، فقط بس است این همه ملاحظه کاری، آخر مگر نمی‌بینید تمام اخبار دنیا ۲۰۰ موشک را نمی‌بینند و این همه جنایت را، ولی اگر شما یک موشک بزنید متهمتان میکنند؟ پس نگذارید فلسطینیها از حقوق بشرتان سوء استفاده کنند. آنها را با تمام قدرت بکوبید و از جامعه جهانی نترسید و فردای آن روز که کشته‌هایشان را تشیبع می‌کنند مراسمشان را بزنید و اگر رژه میروند مراسمشان را بمباران کنید تا بلند نشوند. اینها آنقدر شیطانند که اگر جای شما بودند به زن و بچه های شما رحم نمی‌کردند. کافی است جنوب لبنان و غزه را آنقدر بکوبید تا کسی در آنجا نماند و بعد آنجا را هم بگیرید. اگر نکنید، بعدها پشیمان میشوید و آن زمان دیر است. جدی باشید، اینها نقشه هایه شومی دارند و دارند آبهای سواحلتان را آلوده می‌کنند تا همه اسرائیلی‌ها بمیرند. ولی کم کم این کار را میکنند تا آبهای زیر زمینی‌اتان هم آلوده شود و دارند بمبهای کثیف میسازند تا همه شما را از بین ببرند. زود حمله کنید تا جای جبران هست.
    الان شاید حرف ما ایرانی‌ها را جدی نگیرید، ولی روزی پشیمان میشوید که منطقه پر از زامبی اسلامی شود.
    دو کار باید بکنید، یک: جنوب لبنان را زود بگیرید، چون رهبران حزب الله در انجا خانه هاه شیشه‌ای و لاکچری برای خودشان درست کردند و بعد غزه را با خاک یکسان کنید تا راحت شوید.
    این کار شما اسرائیلیها فقط وقت کشی است، مثل فیلم سمسون و دلیله که غزه رویه اسرائیلیها ظلم میکرد. اگر نجنبید به سرنوشت اجدادتون دچار میشوید و ما را هم بدبخت می‌کنید.

  3. هرچی زودتر شیره آخوندها ونفسشان درآید بهتر است. نه تنها مردم آزاده ایران منتظر آزادشدن مملکت و نیز خودشان هستند بلکه دنیا نیز منتظر آزاد شدن مردم ایران و مملکت ایران از دست جنایتکاران مزدورآخوند روضه خوان هست.

Comments are closed.