جان بولتون برای انجام مذاکرات با مقامات روسیه به آن کشور سفر کرد

قرار است بولتون دیداری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه داشته باشد

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید که برای انجام مذاکرات با مقامات روسیه به آن کشور رفته امروز دوشنبه با سرگیی لاوروف گفت گو خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ دو روز پیش گفته بود از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد با مسکو خارج می شود.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روسیه گفت که قرار است بولتون دیداری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه داشته باشد.

اما این دیدار قرار نیست دوشنبه انجام شود مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز با مذاکرات با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه سفرش را آغاز میکند.

ساعت پیش از این سرگئی ریابکوف  به خبرگزاری اینترفاکس گفته بود که انتظار می‌رود بولتون به شکل حرفه‌ای توضیح دهد منظور دقیق دونالد ترامپ از اعلام موضوع خروج پیمان موشک‌های هسته ای میان برد چیست.

وی خروج یک طرفه واشنگتن از این توافق را بسیار خطرناک توصیف کرد و گفت این کار به اقدام  نظامی تلافی‌جویانه خواهد انجامید.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه اعلام کرد کشورش را از پیمان منع موشکهای هسته ای میان برد خارج می‌کند.

این پیمان سال ۱۹۸۷ میان رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف دبیر کل حزب کمونیست شوروی امضا و یک سال بعد اجرایی شد.

پیمان منع موشک های هسته ای میان برد موشک های هسته ای و متعارف کروز و سکوهای پرتاب آنها با برد بین ۵۰۰ تا هزار و برد متوسط بین ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر را از میان برداشت.

اما مقامات ایالات متحده سالهاست می گویند که روسیه دست به ساخت و توسعه این موشک های زده است و در سال ۲۰۱۴ نیز این اتهام را به مسکو وارد کردند تصمیم ریاست جمهوری آمریکا برای خروج از پیمان موشکی با انتقاد روسیه و حمایت بریتانیا و هشدار آلمان روبرو شده است.

انتظار می‌رود جان بولتون علاوه بر موضوع پیمان منع موشک های هسته ای این میان برد در مورد مسائل دیگری از جمله اقدامات روسیه در اوکراین و سوریه و اتهام های چند باره به مسکو درباره دخالت در انتخابات آمریکا با مقامات روسیه گفتگو کند.