جان بولتون خواستار بررسی سایت‌های هسته‌ای مخفی جمهوری اسلامی شد

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید خواستار بررسی سایت‌های هسته‌ای مخفی جمهوری اسلامی شد

به گزارش واشنگتن اگزماینر مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت اسرائیل اطلاعات فوق العاده موثری در مورد فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی به دست آورده است که نیاز به بررسی بیشتر توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد.

این  در حالی است که پیشتر نهادهای نظارتی بین‌المللی این ادعاها را رد کرده بودند.

جان بولتون در ادامه اظهار داشت نهادهای امنیتی ما این اطلاعات را با جزئیات دقیق بررسی کرده‌اند و به نتایج بسیار جالب توجهی دست یافته اند.

این اظهارات جان بولتون پس از افشای یک سایت هسته‌ای غیرقانونی و مخفی در تهران که محل نگهداری ۳۰۰ تن مواد و تجهیزات هسته‌ای است توسط نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو افشا شد مطرح میشود.

بر اساس اظهارات نتانیاهو جمهوری اسلامی مفاد توافق نامه هسته ای موسوم به برجام را که در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران و قدرت‌های جهانی رسید نفض کرده است.

اسرائیل کشورهای اروپایی را به دلیل تلاش برای حفظ توافق هسته ای علی‌رغم تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از این  توافق سرزنش کرد و پیشنهاد ارائه شواهدی محکم برای ادعای خود داده است. نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت در حالی که اروپاییان با کمک به دور زدن تحریم‌ها تلاش می‌کردند جمهوری اسلامی را خشنود سازند و برای حسن روحانی رئیس‌جمهوری حکومت اسلامی فرش قرمز پهن می‌کردند و وعده می‌دادند که پول بیشتری به جمهوری اسلامی می دهند در همان هفته عاملان و ماموران جمهوری اسلامی در حین ارتکاب جرم با قصد کشتار شهروندان اروپایی دستگیر شدند.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید خواستار آن می‌شود که سازمان‌های بین المللی و نظارتی این مدارک و ادعاهای مطرح شده بر علیه حکومت اسلامی را بررسی کنند.