بولتون به رادیو پیام اسرائیل: رهبری شاهزاده رضا پهلوی و نوع رژیم آینده، تصمیم خود ملت ایران است

 

 

جان بولتون مشاور پیشین پرزیدنت ترامپ در امور امنیت ملی، در یک مصاحبه تلفنی با رادیو پیام اسرائیل گفت که از دیدگاه وی حکومت کنونی در ایران محکوم به فروپاشی می باشد و نوع نظامی سیاسی آینده کشور را خود مردم ایران باید انتخاب کنند و کس دیگری نمی تواند در این باره اظهار نظر کند.

جان بولتون که به پرسش های منشه امیر پاسخ می گفت، از جمله اظهار داشت که اگر مردم ایران می خواهد شریعت اسلامی را حفظ کنند، این ضرورتا نباید به مفهوم برپایی یک حکومت مذهبی دیکتاتوری باشد و کشورهای متعدد دیگری در دنیای اسلام وجود دارند که دیکتاتوری نیستند و مردم می توانند آزادانه اصول دینی را رعایت کنند.

بولتون که در گذشته سفیر ایالات متحده در سازمان ملل بوده، و یکی از مخالفان سرسخت برنامه های اتمی و موشکی ایران به شمار می آید، درباره میزان شایستگی شاهزاده رضا پهلوی برای به دست گرفتن رهبری ایران آینده گفت که این امر بستگی به نوع نظامی دارد که ملت ایران پس از برانداختن آن چه که وی “حکومت آیت الله ها” نامید، برگزیند. بولتون گفت که در مورد رهبر آینده ایران هیچ اظهار نظری نمی کند و این امر به خود ملت ایران بستگی دارد.

منشه امیر پرسید: می خواهم بدانم که شما چه نوع حکومتی را پس از برافتادن رژیم کنونی توصیه می کنید؟

جان بولتون در پاسخ گفت: باید بگویم که از دیدگاه اصول اساسی آمریکائیان، مشروعیت یک رژیم بر اساس موافقت و پشتیبانی از جانب مردم قرار دارد. بر این اساس، هنگامی که قانون اساسی ایالات متحده را مرور کنید، می بینید که با این کلمات آغاز شده است: “ما ملت ایالات متحده این حکومت را بر می گزنیم”. مشروعیت رژیم از روی خواست مردم رقم می خورد. مشروعیت رژیم از خواست و موافقت مردم سرچشمه می گیرد و ادامه مشروعیت نظام نیز وابسته به خواست و موافقت مردم است. این نظامی است که ما در آمریکا برقرار کرده ایم، ولی نظام های سیاسی دیگری نیز هست که مردم در چارچوب آن می توانند اراده و خواست خود را بیان کنند. من این ادعا را ندارم که بگویم بهترین شیوه حکومتی برای مردم ایران چگونه ممکن است باشد. ولی به طور کلی می توانم بگویم که اگر رژیمی از پشتیبانی و موافقت مردم برخوردار نباشد، دوام نخواهد آورد.

منشه امیر در پایان این مصاحبه پرسید: از دیدگاه شما، شاهزاده رضا پهلوی تا چه حد برای به دست گرفتن رهبری آینده ایران شایستگی دارد؟

آقای بولتون گفت: پاسخ در دراز مدت برای این پرسش آن است که نظام های گوناگون برای آینده ایران مطرح خواهد گردید و افراد مختلفی برای رهبری آن پیشنهاد خواهند شد. من آن فردی نیستم که بگویم این یکی را انتخاب کنید و آن یکی را کنار گذارید. یکی ممکن است پشتیبانان زیادی داشته باشد و دیگری ممکن است از حامیان زیاد برخوردار نگردد. تنها راهی که ممکن است پاسخگوی این امر باشد، پرسش کردن از خود ملت ایران است. من به شیوه قضاوت و تصمیم گیری ملت ایران ایمان دارم. من بر این باورم که ملت ایران می داند چه می خواهد. ولی حتی اگر مردم فردی را انتخاب کنند که مورد پسند من یا شما نباشد، آن ها هم حق دارند مرتکب اشتباه شوند و این مفهوم واقعی آزادی انتخاب است. انتظار نداشته باشید که تصمیم ها شما همیشه درست از آب در آید. ولی اگر شما در این مورد به مردم اطمینان نداشته باشید، پس به چه کسی می توانید اطمینان پیدا کنید؟

در این گفتگو که پریشب (پنجشنبه) انجام گرفت، پرسش های دیگری نیز درباره حکومت اسلامی ایران و امکان دوام آوردن آن مطرح شد که متن و صدای آن در برنامه فردا (یکشنبه) به طور کامل پخش خواهد شد.