جان بولتون می‌گوید: رئیس‌ جمهوری آمریکا در دیدار با پوتین از او برای خارج کردن ایران از سوریه کمک خواهد خواست.

جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا می‌گوید: رئیس‌ جمهوری آمریکا در دیدار با همتای روس خود از او برای خارج کردن ایران از سوریه کمک خواهد خواست.

این سخن بولتون تاییدی است بر خبر ما که هفته قبل در این مورد منتشر کردیم. آقای بولتون روز یکشنبه  در برنامه شبکه سی بی اس گفت: احتمالی برای گفتگوی گسترده‌تر با روسیه برای کمک کردن به خارج کردن نیروهای جمهوری اسلامی از سوریه وجود دارد. این قدم قابل توجهی رو به جلو خواهد بود تا با روسیه به یک توافق برسیم این امکان پذیر است.

بولتن درباره اعتماد به روسیه گفت: پیش از این هم  آمریکا و روسیه در زمان دولت بوش در مبارزه با تروریست با هم همکاری داشتند. زمانی که دو رهبر آمریکا و روسیه با هم دیدار کنند میبینیم که چه می شود.

ایالات متحده  آمریکا و اسرائیل بارها حضور سپاه و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در سوریه را خطرناک دانسته و بدان اعتراض کردند و همچنین  چند بار ارتش اسرائیل مواضع سپاه پاسداران را هدف حملات خود قرار داده است.

مجری برنامه از آقای بولتن پرسید: آیا بشار اسد در حال پیروزی در جنگ سوریه است که مشاور امنیت ملی آمریکا گفت :فکر نمی کنم اسد مسئله راهبردی و استراتژیک باشد فکر می‌کنم جمهوری اسلامی مسئله راهبردی است.  فقط ادامه برنامه تسلیحات هسته ای جمهوری اسلامی نیست بلکه حمایت گسترده ایران از تروریسم بین المللی و نیروهای متعارف آنها در خاورمیانه است. همچنین نبرد در سوریه برای ۷ سال ادامه داشته ولی اکنون حضور جمهوری اسلامی در سوریه و عراق و رسیدن آنها به لبنان و حزب الله را شاهد هستیم.

بولتن افزود: این مسئله ای است که دو رئیس جمهوری گفتگوی مخصوص درباره آن خواهند داشت چرا که تصمیم  رئیس جمهوری ترامپ برای خروج از توافق نامناسب هسته ای ایران احیای تحریم ها و شروع فشار بسیار بیشتر بر ایران اثر بسیار زیادی برای تصمیم‌گیری آنها دارد.

کاخ سفید تایید کرده   که در ۲۵ تیر روسای جمهور آمریکا و روسیه درشهر هلسینکی پایتخت فنلاند با هم دیدار خواهند کرد.