جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، امشب بسته شدن دفتر فتح در واشنگتن را اعلام می کند

منابع خبری در ایالات متحده ارزیابی می کنند که دولت آمریکا ممکن است دفتر سازمان فلسطینی فتح را که شاخه اصلی سازمان آزادی فلسطینی است و ستون فقرات حکومت خودگردان فلسطینی محسوب می شود، ببندد. این اقدام، بخش دیگری از عملیات دولت واشنگتن در واکنش به رفتارهای اخیر رهبران فلسطینی تلقی می شود که به گفته مقامات آمریکایی، سران آن کشور را مورد توهین و بی احترامی قرار داده‌اند.

در یک گزارش آمده است که جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نطقی که قرار است ایراد کند، از جمله خواهد گفت: “در همان حال که رهبران فلسطینی با انجام گفتگوهای مستقیم صلح با اسرائیل روی می گردانند، دلیلی ندارد که دفتر سازمان فتح در واشنگتن باز بماند”.

مقامات رسمی ایالات متحده و یا منابع سیاسی فلسطینی هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

ایالات متحده در هفته های اخیر برای ابراز ناخوشنودی از رفتار رهبران فلسطینی و همچنین ادامه شیوه‌های ستیزجویانه از جانب آن ها، حدود پانصد میلیون دلار کمک سالیانه به نهادهای مختلف فلسطینی را متوقف ساخته است.

ایالات متحده کمک مالی خود به نهاد سازمان ملل را که ماموریت آن کمک مالی به آوارگان عرب است متوقف ساخته و همچنین کمک مالی مستقیم به حکومت خودگردان فلسطینی را قطع کرده و در این هفته اعلام داشت که کمک مالی به بیمارستان‌های فلسطینی در شرق اورشلیم نیز متوبف می‌شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که جان بولتون در نطق امروز خود همچنین خواهد گفت که “ایالات متحده همیشه در کنار اسرائیل، که دوست و هم پیمان ایالات متحده است، خواهد ایستاد.”

قرار است سخنرانی بولتون، امروز (دوشنبه) در همایش نهادی به نام “جامعه فدرالیست ها” انجام گیرد که اعضای آن محافظه کار محسوب می شوند.

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال نیز تأیید کرد که بولتون در سخنرانی خود خواهد گفت که در شرایط کنونی که فلسطینی‌ها حاضر نیستند با اسرائیل وارد مذاکرات صلح شوند، موردی ندارد که دفتر سازمان فتح همچنان به فعالیت در واشنگتن ادامه دهد.

به گزارش رسانه های آمریکایی، بخش دیگری از سخنان بولتون علیه دیوان عالی بین المللی خواهد بود که ظاهرا قصد دارد ایالات متحده را به ارتکاب جنایات جنگی در جریان جنگ در افغانستان متهم سازد. پرزیدنت ترامپ هشدار داد که اگر آن دادگاه بین المللی بخواهد به چنین اقدامی دست بزند، با واکنش قاطع آمریکا روبرو خواهد شد.

در گزارش ها آمده است که بولتون از جمله در نطق خود خواهد گفت که ایالات متحده هیچ کمکی به آن دادگاه بین المللی نخواهد کرد و خواهد گذاشت که با مرگ دست و پنجه نرم کند و بالاخره بمیرد.