جان بولتون می‌گوید تا چند روز دیگر از ترکیه و اسرائیل دیدار خواهد کرد

جان بولتون , گفت : این سفر با هدف تبادل نظر و هماهنگی با مقامات آنکارا و اورشلیم در مورد عقب نشینی نیروهای نظامی امریکایی از سوریه انجام میگیرد

جان بولتون , مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید تا چند روز دیگر از ترکیه و اسرائیل دیدار خواهد کرد جان بولتون ,  روز گذشته گفت : این سفر با هدف تبادل نظر و هماهنگی با مقامات آنکارا و اورشلیم در مورد عقب نشینی نیروهای نظامی امریکایی از سوریه انجام میگیرد .

ده روز پیش , پرزیدنت ترامپ با اعلام شکست کامل داعش فرمان عقب نشینی تقریبا , دو هزار نیروی مستقر آمریکایی در سوریه را صادر کرد.

یگان‌های مدافع خلق کرد که شهر منبج را کنترل می کردند روز گذشته از ارتش سوریه  برای ورود به شهر دعوت کردند.

یک سناتور جمهوریخواه آمریکایی گفت : از سرعت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه کاسته شده است .مارکو روبیو , سناتور ایالت فلوریدا , افزود از سرعت عقب‌نشینی نیروهای امریکایی از سوریه کاسته شده که خبر بسیار مهمی است با توجه به اوضاع حساس , سوریه و رقابت های منطقه ای بین ترکیه و رژیم بشار اسد ,خروج سریع نیروهای آمریکایی باعث ایجاد خلاء بزرگی می‌شد و فاجعه‌بار می‌بود .

تا به حال بخش اعظم اخبار در مورد وضعیت کردها در شهر , منبج در شمال سوریه به امکان بروز درگیری و بی ثباتی در آن منطقه  بوده است اما عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه بر فعالیت حزب الله لبنان و شبه نظامیان مورد حمایت ‏ ایران در جنوب سوریه و تهدید آشکار آن برای اسرائیل نیز تاثیر بسیاری می‌گذارد .

سناتور مارکو روبیو , افزود , اگر کردهای سوریه که در کنار ما دو سال تمام با داعش جنگیدند قتل عام شوند دیگر کسی به ما اعتماد نخواهد کرد و در منطقه کسی با ما متحد نخواهد شد.

و سناتور دیگر جمهوری‌خواه , لینزی گراهام , هم گفت : همپیمانی کردها با اسد یک فاجعه است و در نهایت به نفع ایران تمام خواهد شد و نخست وزیر اسرائیل برای چندمین بار تکرار کرد خارج شدن نیروهای آمریکایی , از سوریه سیاست راهبردی و بلندمدت اسرائیل در مقابله با حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه را تغییر نمیدهد .

بنیامین نتانیاهو گفت: تصمیم به عقب کشیدن دو هزار سرباز آمریکایی از سوریه سیاست همیشگی ما یعنی مقابله با حضور نظامی ایران در خاک سوریه را تغییر نمی دهد و اگر نیاز باشد این مقابله را با شدت بیشتری پیگیری خواهیم کرد .به علاوه این عقب‌نشینی اثری بر همکاری‌های همه‌جانبه ما با آمریکا در زمینه های عملیاتی و اطلاعاتی نخواهد داشت .

یک تحلیلگر سیاسی نیز می‌گوید:عقب‌نشینی نیروهای امریکایی از سوریه به جابجایی قدرت در سوریه و به افزایش رقابت دمشق به آنکارا در شرق سوریه می انجامد و یک تحلیلگر ارشد , بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها گفت : پاسخ کوتاه این است که با خروج نیروهای آمریکایی از سوریه شاهد جابجایی قدرت خواهیم بود.

این عقب‌نشینی برای ایران مطلوب است چون ایران به دنبال برقراری پلی از مرزهایش تا مدیترانه است تا از طریق زمین تسلیحات و نیرو برای دمشق و  حزب الله لبنان ارسال کند و طبعا با دسترسی  به شرق سوریه و در غیاب آمریکا می‌تواند این کار را به راحت تر انجام دهد .

دمشق در پی بست حاکمیت خود به سراسر سوریه است و ترکیه هم به دنبال نوعی تسویه حساب با کردهای سوریه و اطمینان از مرزهای جنوبی خود است.

یک دیدگاه

  1. هیچ اعتمادی به ترکیه امروز نیست پس اسرائیل و امریکا نمی توانند صحنه حساس منطقه رو به دست ترکها بسپارند ترکهایی که دم از فلسطین می زنند و در خط تفکرات جمهوری اسلامی ایران حرکت میکنند ترکها همیشه ۳۰ سال عقب تر از ایران حرکت میکنند به دلیل محافظ کار بودنشان امروز فکر میکنند با جعل رفتار از جمهوری اسلامی ایران می توانند در منطقه بازی کنند ان هم با سیاستهای ضد اسرائیلی که خطرناک است . درود و برکت بر اسرائیل باد تا ابد

Comments are closed.