جاوید رحمان:  شکنجه و اعدام ابزارهای حکومت ایران برای مقابله با اعتراضات است 

جاوید رحمان،  گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران ، در گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در این کشور  به سرکوب اعتراضات مردم در آبان سال ۹۸ و اعدام نوید افکاری اشاره کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان حکومت اسلامی  و آزادی بی درنگ نسرین ستوده شد.

جاوید رحمان، این گزارش ۲۶ صفحه ای را  در ماه ژوئیه سال جاری تهیه کرده  و آن را  به دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش و همچنین مجمع عمومی این سازمان داده است.

در این گزارش آمده است که در جریان سرکوب خشن معترضان، نیروهای امنیتی ایران متوسل به زور شده و دست‌کم ۳۰۰ نفر از معترضان و از جمله زنان و کودکان در این اعتراضات به دست نیروهای انتظامی کشته شده‌اند.

او در این گزارش  به شکنجه جسمی و روانی بازداشت شدگان اشاره کرده و گفته است که مسئولان رژیم  اسلامی با استفاده  از شکنجه، زندانیان را وادار به اعتراف کرده‌اند.

جاوید رحمان  نوشته است  که حکومت  اسلامی علیه برخی از معترضان حتی مجازات اعدام در نظر گرفته است. دولت و قوه قضاییه برای مانع شدن از اعتراضات مسالمت آمیز و همچنین برای مسدود کردن فضای مدنی، دست به اجرای مجازات‌های اعدام زده‌اند.

این گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر گفته است که «نمونه بارز اعدام خودسرانه اخیر نوید افکاری، به اتهام شرکت در اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ بوده است.»

او به بدرفتاری مسئولان حکومتی با خانواده قربانیان اشاره کرده و نوشته است  که برخی از خانواده‌ها تنها به علت درخواست اجرای دادرسی عادلانه در ارتباط با پرونده فرزندان خود، به زندان افتاده‌اند.

جاوید رحمان همچنین تاکید کرده است که بسیاری از مدافعان حقوق بشر، وکلا، خبرنگاران، کنشگران محیط زیست در ایران و همچنین شماری از شهروندان خارجی و دوتابعیتی همچنان در زندان به سر می‌برند.

او در این  گزارش سالانه از وضعیت حقوق بشر حکومت ایران  نسبت به خطر ابتلای این دسته از زندانیان به ویروس کرونا ابراز نگرانی شده است.

جاوید رحمان در عین حال با اشاره به وضعیت وخیم جسمانی نسرین ستوده، خواستار آزادی فوری او و سایر کسانی شده است که خودسرانه توسط قوه قضاییه ایران به زندان افتاده‌اند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر حکومت اسلامی  ایران با اشاره به سخنان گوترش، دبیرکل سازمان ملل، خواستار ارسال کالاهای نوع‌دوستانه و پزشکی به ایران شده است.