جاوید رحمان و عفو بین الملل اعدام سه  زندانی سیاسی کرد را محکوم کردند

از راست:رامین حسین پناهی-لقمان مرادی-زانیار مرادی(فرزند اقبال مرادی فعال سیاسی کرد که چندی پیش در کردستان عراق ترور شد)

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران سه زندانی سیاسی کرد به نام های رامین حسین پناهی- لقمان مرادی و زانیار مرادی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

سازمان حقوق بشر ایران اعدام این سه  زندانی سیاسی کرد را محکوم کرده است.

محمود امیری مقدم سخنگوی این سازمان در این خصوص گفت زانیار مرادی و رامین حسین پناهی در دوران بازداشت برای اخذ اعترافات اجباری تحت شکنجه قرار گرفته بودند که پایه حقوقی ندارد و طی یک محاکمه نا عادلانه به اعدام محکوم شدند.

اعدام آنها یک جنایت است و مقامات ایران از جمله شخص علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی مسئول این جنایت است.

سازمان حقوق بشر ایران که پیش تر نسبت به اعدام قریب الوقوع این سه زندانی هشدار داده بود همچنین روز گذشته جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران و گزارشگر ویژه در امور اعدام های فضایی  بی رویه از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بودند تا اعدام زندانیان سیاسی کرد ایرانی به نام های: زانیار مرادی و رامین حسین پناهی را متوقف کنند در پی اعدام این سه زندانی امجد حسین پناهی برادر رامین حسین پناهی در گفتگو با خبرنگاران کرد در سلیمانیه عراق گفت که حتی جنازه رامین را تحویل خانواده‌اش ندادند.

پژوهشگر و مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل نیز در بیانیه‌ای در واکنش به این اعدام‌ها خبر احکام اعدام را با وجود محکومیت گسترده حکم اعدام علیه این افراد و درخواست‌های متعدد کارشناسان سازمان ملل متحد و دیگر فعالان برای توقف اعدام آنها وحشت آور خواند.

در بیانیه عفو بین الملل همچنین آمده است دادگاه این سه نفر به شدت ناد عادلانه  بوده و آنها پس از دستگیری به وکلای خود دسترسی نداشتند و برای اعتراف شکنجه شدند.

عفو بین الملل در این بیانیه از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که هرچه سریعتر گام‌هایی برای اطمینان از برگزاری دادگاه های عادلانه ممنوعیت شکنجه و اعدام بر اساس تعهدات بین المللی بردارند.

جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران