جایگاه ایران در بازار پررونق گردشگری، در رتبه‌ ۸۹ کشورهای جهان قرار دارد 

در یک گزارشی تحلیلی در مورد جایگاه  ایران در نقشه گردشگری جهان آمده است که علی‌رغم بهبود چشمگیر زیرساخت‌های گردشگری در ایران، فهرست شاخص‌های رقابتی در صنعت توریسم نشان می‌د‌هد که ایران همچنان فاصله زیادی تا کشورهای توریستی دارد. در مقایسه با ایران ترکیه علی‌رغم جاذبیت‌های محدود، یکی از ده کشور توریستی جهان است.

در این گزارش آمده که بر اساس گزارش دو سالانه مجمع جهانی اقتصاد درباره “رقابت‌پذیری کشورها در سفر و گردشگری” ۱۴ شاخص تأثیرگذار از جمله حمل‌ونقل هوایی، دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات و روابط بین‌المللی هر کشور بررسی شد که این گزارش  فهرست شاخص‌های رقابتی در صنعت توریسم در ۱۴۰ کشور جهان، و توانایی هر کشور در زمینه جذب توریست را نشان می‌دهد.

در این گزارش نوشته شده که ایران  در این فهرست در میان کشورهای خاورمیانه به علت دارابودن بیشترین بهبود خدمات دیجیتال.  ارزانترین هزینه های سفر به دلیل کاهش ارزش ریال، در رتبه ۸۹ این فهرست قرار دارد.

حکومت ایران سال هاست که با توجه به  نیاز مبرم به سرمایه‌گذاری کلان در زمینه زیرساخت‌های گردشگری، از پتاسیل‌های موجود، از جمله آثار باستانی و معماری خود استفاده مطلوب را نمی‌کند وتنش سیاسی در روابط بین‌المللی نیز تأثیری مخرب در جذب گردشگران خارجی دارد.

رقابت‌پذیرین کشور خارومیانه در زمینه گردشگری و سفر امارات متحده عربی است. این کشور نه تنها بهترین خدمات دیجیتال را در میان کشورهای خاورمیانه دارد بلکه در رتبه ۳۳ کشورهای رقابت‌پذیر جهان برای جذب گردشگر ایستاده ورتبه ۱۰۳ دنیا را دارد،است.

امارات با سرمایه‌گذاری کلان در زمینه تسهیل دسترسی به خدمات دیجیتال و تسهیل شرایط برای رشد سرمایه‌گذاری در صنعت توریسم، به جایگاه قابل توجهی در فهرست مجمع جهانی اقتصاد رسیده است.

در ادامه  گزارش با مقایسه گردشگری  بین ایران و ترکیه نوشته شده ، ایران در مدت یک سال هفت میلیون و ۱۲۴ هزار گردشگر خارجی داشته، ترکیه در دوازده ماه  سال ۲۰۱۸ میلادی ،۴۰ میلیون گردشگر خارجی داشته است. ترکیه به دلیل سواحلی که در مدیترانه‌ و دریای اژه دارد یکی از کشورهای محبوب گردشگران است. کاهش ارزش لیره هم بی‌تأثیر نبوده است.

بر اساس این گزارش اسپانیا، رتبه اول رقابت‌پذیری سفر و گردشگری در جهان را دارد و فرانسه، آلمان، ژاپن، آمریکا، انگلیس، استرالیا، ایتالیا، کانادا و سوئیس در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

آلمان  نیز هشتمین کشور توریستی جهان است.