جدال در داخل حکومت پیرامون سخنان روحانی درباره صلح امام حسن با معاویه، موجب بحران سیاسی شدید شده است

جنجال حکومتی بر سر سخنان حسن روحانی که به صورت غیرمستقیم گفته بود که اگر امام حسن با دشمن خود وارد مذاکره شد و با او صلح کرد، در واقع از خواست مردمان شیعه پیروی کرد و راه درستی را برپزید که رژیم ایران باید در روابط خود با آمریکا آن را الگو قرار دهد، همچنان در داخل حکومت جنجال می آفریند و سران رژیم را سخت به نزاع با هم کشانده است.

حسن روحانی در سخنرانی  روز چهارشنبه گذشته در هیات دولت، در باره  صلح امام حسن با معاویه گفته بود “اکثریت قاطع جامعه و مردم” خواهان صلح بودند، این سخنان با واکنش های تندی در جبهه اقتدار گرایان روبرو شد که ظاهراً خود را ادامه دهنده ” راه جنگ امام حسین” می دانند. مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در این باره گفته  است که اگر طبق نظر اکثریت مردم بخواهیم تصمیم‌گیری کنیم، باید دستور اعدام روحانی صادر شود.

حسام‌الدین آشنا مشاور رسانه‌ای روحانی نیز در واکنش به سخنان ذوالنوری نوشت: استیضاح حق اکثریت قاطع مجلس است اما ایجاد تزلزل در حاکمیت، تضعیف دولت در زمان جنگ اقتصادی، نخ دادن به هر دو نامزد انتخاباتی آمریکا برای کوتاه نیامدن در برابر دولت فعلی ایران و تعویق هرگونه رفع یا کاهش تحریم‌ها تا استقرار دولت بعدی در ایران از وظایف نماینده‌ای با ۲۰۴ هزار رای نیست.

این روزها اختلافات و موضعگیری در  بین گروه های اقتدارگرا و جناح دولت و اصلاح طلبان در فضای سیاسی رژیم اسلامی بالا گرفته است.

در همین رابطه  سخنگوی علی خامنه ای در روزنامه کیهان نیز در مقام پند و نصیحت به نمایندگان و تندروهای کشور نوشت:سخن درباره صلاحیت یا عدم صلاحیت و خوب یا بد بودن رئیس ‌یک دولت نیست، بلکه درباره خطر دولت‌بی‌سر و پهلو دادن به دشمن برای ایجاد بی‌ثباتی و نا‌امنی است و به قول حضرت علی  دولت باید سر داشته باشد، چه نیکو‌کار باشد و چه نباشد.

پاسدار حسین شریعتمداری، مدیر مسئول نشریه کیهان تهران وابسته به علی خامنه ای در ادامه افزود: هدف امریکا  حذف رئیس ‌دولت در کشور ایران است. با این تفسیر که وقتی رئیس ‌یک دولت کناره می‌گیرد و یا کنار گذاشته می‌شود، زمینه لازم برای تنش‌آفرینی و برهم‌زدن ثبات و امنیت در آن کشور فراهم می‌شود. در این حالت انتخاب رئیس ‌دولت جدید به آسانی ممکن نیست و معمولاً با اختلاف‌نظرها و برخورد سلیقه‌ها همراه خواهد بود و این دقیقاً همان بی‌ثباتی ایده‌آل و شرایط مطلوبی است که دشمن برای تنش‌آفرینی و ایجاد نا‌امنی به آن نیاز دارد.

او گفت: اگر این اختلافات در ایران ادامه یابد به وضعیتی همانند لبنان و عراق  دچار خواهد شد .

پاسدار شریعتمداری نوشته است:   تردیدی نیست که ناکارآمدی برخی از دولتمردان و بی‌توجهی دولت به مشکلات پیش‌روی مردم انگیزه شما در استیضاح رئیس‌جمهوری است. اما، آیا برای پیشگیری از این نتیجه تلخ که خدای نا‌خواسته، حاصل کارتان به سبد دشمن ریخته شود نیز فکری کرده‌اید؟!

سید‌مصطفی هاشمی‌طبا، فعال سیاسی نیز  نوشت: استیضاح اسم رمز حمله به رئیس‌جمهوری شده است. مشکلات ‏اقتصادی فعلی جامعه ریشه در تحریم‌ها، عدم‌فروش نفت و عدم‌امکان معاملات بانکی با کشور‌های خارجی دارد. بنابر‌این با ‏برکناری روحانی هم مساله‌ای حل نمی‌شود.

همزمان علی مطهری، نماینده پیشین مجلس نیز گفته است:  «اظهارنظر هر ایرانی خصوصا رییس‌جمهوری در این مورد باید آزاد باشد و نباید موجب توهین و تهدید شود. اینکه مقام رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهار نظر دیگران نیست».

حکومت ایران به علت فشارهای اقتصادی و تورم و گرانی سرسام آور در این کشور از قیام مردم وحشت دارد و سخنگوی رهبری  روزنامه کیهان تهران به این طریق به  تندروهای ایران هشدار داده که تا پیش از انتخابات آمریکا نباید روحانی برکنار شود، در این شرایط  بهترین روش اینست که تمامی تقصیرها را بر گردن روحانی انداخت و رهبری را مبرا کرد.