جدال لفظی بین ایران و ایالات متحده در مورد مبادله زندانیان بین دو کشور همچنان ادامه دارد

در دنباله جدل لفظی بین حکومت ایران و دولت ایالات متحده پیرامون مبادله زندانیان، محمد جواد ظریف گفت: «اگر امریکا پاسخ دهد مبادله زندانیان و بازداشت‌شدگان بین ایران و ایالات متحده  مشکلی ندارد و نیاز به مذاکره‌ای نداریم».

این سخنان در پاسخ به اظهارات، معاون قائم‌مقام وزارت امنیت داخلی ایالات متحده بیان شد که گفته بود:  “شما جز حرف زدن کاری نمی‌کنید.؟! اگر واقعا می‌خواهید ۱۱ شهروندان بازگردند، سنگ‌اندازی نکنید.

ظریف در ادامه  از “آزادی” سیروس عسکری و امکان بازگشت او به ایران در کنار سایر زندانیان در این کشور نیز سخن گفته است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، نیز در این باره اعلام کرد که ایران بدون هیچ پیش شرطی برای مبادله کردن همه زندانیان ایرانی و آمریکایی آمادگی دارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجۀ آمریکا، نیز تایید کرد که ایران “بدون پیش شرط” خواستار تبادل زندانیان با این کشور شده است.

خطاب به ظریف نوشت : نظرتان چیست که یک هواپیمای چارتر بفرستید و ما آنها را یکجا بازگردانیم؟” دنیا دارد نگاه می‌کند شما تصمیم گیرنده نیستید و مثل همیشه جز حرف زدن کاری نمی‌کنید.

ظریف پیشتر درباره احتمال ابتلای عسکری به کورونا در زندان آمریکا گفته بود:  اگر تست کرونای وی  منفی شود او با اولین پرواز به ایران باز خواهد گشت

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه  حکومت ایران در پاسخ به سخنان کن کوچینلی، در توییتر نوشت: “مزخرف گویی را پایان دهید! از دو سال پیش تاکنون  ظریف  موضوع “تبادل سراسری زندانیان” را روی میز گذاشته اند و از آمریکا خواسته است که در قبال ایرانیان گروگان در آمریکا و دیگر کشورها، مسئولانه اقدام کند. اما شما تاکنون با بی توجهی واکنش نشان داده و جان آن ها را به خطر انداخته است. هموطنان ما را آزاد کنید!”

خبرگزاری رویترز در این باره نوشت: با پیگیری مقامات ایرانی و امریکایی انتظار می‌رود سیروس عسگری بعد از دریافت مجوز پزشکی آزاد شود. او ممکن است بخشی از یک مبادله زندانی میان دو کشور باشد چون منابع مطلع در ایران می گویند که تهران هم آماده مشارکت در یک مبادله است.

رویترز در ادامه نوشت: مایکل وایت سرباز سابق نیروی دریایی آمریکا که در سال ۲۰۱۸ در ایران بازداشت شد از “نامزدهای بالقوه” مبادله زندانی به شمار می‌آید.

ظریف چند سال پیش  خطاب به مقامات آمریکایی گفته بود: “بیایید تبادل “زندانی” کنیم. من آماده این کار هستم و اختیار کافی برای انجام آن را دارم.”