جدل بین مقامات رژیم پیرامون تاریخ آغاز شیوع کورونا در ایران همچنان ادامه دارد و شدت یافته است

اظهارات مقام‌های وزارت بهداشت ایران درباره تاریخ ورود اولین کیت های تشخیص کورونا با یکدیگر کاملا تناقض دارد.مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت درباره  زمان دقیق ورود کیت‌های تشخیص کرونا به ایران گفت: از دی ماه ۹۸ درخواست کیت جدید کورونا داده شده بود و ۲۰ بهمن این کیت ها به کشور وارد شد. .این در حالی است که علیرضا رییسی، معاون وزیر بهداشت، پیشتر از موجود نبودن کیت تشخیص پیش از ۲۲ بهمن خبر داده بود.

سیامک سمیعی،افزود:  « ما از ۲۰ بهمن ۹۸ کیت اختصاصی تشخیص ویروس کرونای جدید را در کشور داشتیم که البته تعداد آن اندک و در حد چند صد کیت بود بعد یک محموله کیت را سازمان بهداشت جهانی به ایران داد».

پیشتر نیز بسیاری از رسانه های خبری بر اساس اسنادی که در اختیارش قرار گرفته بود ، گزارش دادند که بر خلاف اظهارات رییسی، شرکت “‌فردآور ‌آزما ایرانیان” نماینده شرکت سوئیسی روش” roche ” روز پنجم بهمن به ایران فروش کیت را پیشنهاد داده بود.

در حالی که شرکت روش، از بزرگترین تولیدات‌کنندگان کیت کرونا در جهان است، و بر اساس اسناد بدست آمده ثابت شده  که تحریم‌ها مانع ارسال کیت‌ نبوده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز بیشتر  تاکید کرده بود که بر خلاف ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی، تحریم‌ها علیه ایران مانع ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به ایران نیست.

همچنین نظامی حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ کننده و رییس ستاد ارتش حکومت قبل از اینکه جمهوری اسلامی او را وادار به تکذیب تاریخ دقیق شیوع کورونا کند گفته بود که«ما پیش‌بینی شیوع ویروس کرونا را در ۲۹ دی ماه انجام دادیم و از رصد سامانه سازمان بهداشت جهانی متوجه شیوع آن در چین شدیم و به نیروهایمان اعلام کردیم که آمادگی داشته باشند».

نظامی سیاری روز گذشته (آدینه ) با فشار مقامات حکومتی از سخنان تلویزیونی خود،  عقب نشینی کرد و گفت که منظورم از اینکه “ما پیشبینی شیوع کرونا را در تاریخ ۲۹ دی انجام دادیم”، پیشبینی شیوع کرونا در خارج از کشور بود، نه داخل کشور. وی  تاکید کرد که من و ارتش مسئول اعلام شیوع بیماری در کشور نیستیم . جمله دیکته شده ای که بسیاری از مقامات پس از تهدید از سوی رژیم تکرار می کنند ».

 

پیشتر نیز وزیر بهداشت نیز گفته بود که  در اواخر دی‌ماه با شروع واگیری کرونا در چین برای جلوگیری از ورود این بیماری به کشور “جلسه اورژانسی با حضور معاون اول رئیس جمهور” برای “لغو پروازهای رفت و برگشت به چین” را تقاضا کرده است.

سیاری یک روز بعد، در روز جمعه بیست و نهم فروردین ماه، سخنان تلویزیونی خود را اصلاح کرد و گفت: «منظور از تاریخ ۲۹ دی ماه، شیوع ویروس کرونا در خارج از کشور بوده که برخی رسانه‌های معاند با تغییر و جابجایی و حذف برخی کلمات، سوءاستفاده کردند و برخی رسانه‌ها نیز به تبع رسانه‌های مذکور خبر را توسعه دادند و ناخواسته اخبار آنها را منتشر کردند.»

وزارت بهداشت با اعمال نظر سپاه پاسداران  هرکس را که درباره آمار و تاریخ دقیق کورونا اطلاع رسانی کند .اخراج، بازداشت و تهدید می کند از جمله جمعی از پزشکان بیمارستان تهران و روسای بیمارستان اردبیل و قم که اخیرا به علت افشای آمار دقیق کورونا از کار برکنار شدند.