جدل در حکومت پیرامون اختلاس ها و سوء استفاده های مالی در حکومت، همچنان ادامه دارد

در ادامه واکنش‌ها به گزارش دیوان محاسبات درباره ۴.۸ میلیارد دلار ارز دولتی ،رئیس دیوان محاسبات می‌گوید، حسن روحانی گزارش این نهاد درباره وارد نشدن کالا در ازای ۴.۸ میلیارد دلار ارز دولتی را پیش از قرائت در صحن علنی مجلس دیده و “هیچ گونه خدشه‌ای” به آن وارد نکرده بود.

عادل آذر گفت رئیس‌ جمهوری ایران همچنین به بانک مرکزی دستور بررسی این گزارش را داده بود.

رئیس دیوان محاسبات در گزارشی اعلام کرده بود که در جریان توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۴.۸ میلیارد دلار از سوی دولت پرداخت شده ولی «مابه‌ازای واردات کالا نداشته است».این در حالی که یک روز بعد، حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، این گزارش را “صد درصد غلط” خواند.

دادستانی تهران در واکنش به گزارش دیوان محاسبات نیز اعلام کرد که در سال ۹۷ به مدت پنج ماه هیچ گونه تفکیکی بین کالاهای اساسی و غیراساسی نبوده و برای واردات همه کالاها ارز دولتی اختصاص یافته است.

بر اساس گزارش  دادستانی تهران، از ۲۲ فروردین ۹۷ تا ۱۶ مرداد این سال برای واردات همه کالاها ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته است.

دادستانی تهران همچنین اعلام کرد که برای افرادی که ارز دولتی دریافت کرده اما کالا وارد نکرده‌اند، پرونده تشکیل شده و برخی از متهمان به زندان محکوم شده‌اند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه  بانک مرکزی مسئول تأمین ارز است، گفت: حتی یک دلار را هر کسی گرفته باشد و کالا وارد نکرده باشد خیانت ملی مرتکب شده و باید در دستگاه قضایی محاکمه شود.

اسحاق جهانگیری افزود: باید صادرات غیرنفتی به عنوان موضوع جدی و تعیین کننده در دستور کار قرار گیرد و اگرچه محدودیت‌های بودجه‌ای داریم، و با ما همکاری نمی کنند  اما دولت تلاش می کند که با بودجه اندک اش مردم را حمایت کند.

جهانگیری در ارتباط با اوج فساد اقتصادی در ایران حتی در دوران کورونا گفته که  فساد مثل موریانه به جان انقلاب افتاده است. مدیری که بداند فسادی در زیرمجموعه اش رخ داده و سریعا برخورد نکند، یا بی عرضه است و یا آلوده. باید به صورت جدی، عملی و واقعی با فساد مبارزه کرد.