جدل در مورد ناپدید شدن میلیاردها دلار ارز ارزان قیمت بالا گرفته و رئیس قوه قضائیه وارد صحنه شد

پس از چند روز جنجال در مورد ناپدید شدن چند میلیارد دلار پولی که بابت خرید کالای ضروری از کشورهای خارجی اختصاص یافته بود، بالاخره قوه قضائیه رژیم وارد عمل شد و رئیس قوه قضاییه اعلام داشت که برای “بررسی ” گزارش دیوان محاسبات درباره ارز مصرفی کشور در سال ۹۷، دستور  ویژه صادر کرد. حسن روحانی در این باره گفته که این گزارش “صد درصد غلط” است.

عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات حکومت  دو روز پیش در مجلس اعلام کرد که در جریان توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۴.۸ میلیارد دلار از سوی دولت پرداخت شده ولی “در افزایش واردات کالا” نداشته است».

در این  گزارش حسن روحانی و عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ا، گزارش ارائه‌شده از سوی آقای آذر در این زمینه را نادرست  نامیده‌اند و رئیس‌ جمهوری ایران حتی دیوان محاسبات را به “بی‌اطلاعی محض” از قوانین و مقررات کشور متهم کرده است.

اما پس از اعلام گزارش  دیوان محاسبات به قوه قضائیه، مرکز اطلاع‌رسانی این نهاد  خبرداد که ابراهیم رئیسی به دادستانی تهران برای بررسی این موضوع  ماموریت ویژه داده است.

هنوز جزئیات بیشتری از این دستور منتشر نشده و مجموعه دولت نیز واکنشی به آن نشان نداده است.

پیش تر در گزارشی عادل آذر گفته بود که مجموع ارزی که در سال ۹۷ به صرافی‌ها و واردکنندگان کالا‌های اساسی و غیراساسی داده شده ، ۳۱ میلیارد دلار بوده است که از این رقم حدود ۴.۸ میلیارد دلار مابه‌ازای واردات کالا نداشته است.و قرار بوده حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان بابت مابه‌التفاوت قیمت ارز به حساب بانک‌های عامل واریز شود که با پیگیری‌های دیوان تا سال ۹۸ تنها دو هزار میلیارد تومان آن بازگشته است.

یک اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران  نیز در این باره گفت: ۲۰ میلیارد دلار در جریان یک فساد بزرگ از کشور خارج شد و امروز برای ۵ میلیارد دلار دست‌مان را به سوی بانک جهانی و نهادهای بین‌المللی دراز کردیم.

حسین راغفر، افزود:  ایران سال های سال است که همیشه با  جریان “فساد های بزرگ اقتصادی روبروست و در طول این سال ها هیچ کدام از  مقام‌های جمهوری اسلامی، پاسخ درستی به مردم نداده اند. فساد در این ریشه زده است.

حسین راغفر با اشاره به برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا گفت که این پول هم در “‌ساختار فاسد اقتصادی”، تلف خواهد شد.

وی گفت: از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بسته حمایتی که دولت در نظر گرفته ۲۵ هزار میلیارد تومان در قالب وام یک میلیون تومانی به افراد داده می‌شود و ۷۵ هزار میلیارد تومان از آن قرار است به بنگاه‌های اقتصادی ارائه شود که این توزیع بسیار مشکوک است.

و اینکه قرار است بر چه اساسی و چه ضابطه‌ای این یارانه بین افراد تقسیم شود و جای نگرانی بسیار وجود دارد و مطمئنا  ۷۵ هزار میلیارد تومان بین دوستان، رفقا و آشنایان آقایان توزیع می‌شود.