جروزالم‌پست نوشت: انفجار نطنز خرابکاری فیزیکی با هدف هشدار به حکومت ایران بود

روزنامه اسرائیلی جروزالم‌پست در ارتباط با تاسیسات هسته ای نطنز نوشت که بر اساس اطلاعات دریافتی انفجار نطنز «خرابکاری فیزیکی» و با هدف هشدار به ایران برای رد نشدن از خطوط قرمز در برنامه ‌هسته‌ای بود.

این روزنامه اسرائیلی در ادامه نوشت:  هدف این انفجار ارسال یک پیام بازدارنده بدون ابهام بود که پیشرفت به سمت دستیابی به تسلیحات هسته‌ای عبور از خط قرمزهای خاص است و تحمل نخواهد شد.

در ادامه این گزارش آمده است: این روزنامه مطلع شده است که برخلاف برخی گزارش‌ها این انفجار نه به دلیل حمله سایبری بلکه خرابکاری فیزیکی بوده است.

مقام‌های ایران ۱۲ تیرماه از انفجار در تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز خبر دادند، اما تاکنون جزئیاتی از آن را ارائه نکرده‌اند. شورای عالی امنیت ملی ایران روز ۱۳ تیرماه اعلام کرد که علت حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز مشخص شده است، اما به دلیل «ملاحظات امنیتی» فعلا دراین‌باره اطلاع‌رسانی نمی‌شود.

پیشتر نیز روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز کمی پس از این انفجار نوشت که «سالن بالانس کردن سانتریفیوژ هایی که هنوز عملیاتی نشده بودند» هدف حمله خرابکارانه قرار گرفته است.

نیویورک تایمز نوشته بود  که ظاهرا اسرائیل این حمله را مهندسی کرده است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشته بود که برخی مقامات مطلع از ماوقع، پیچیدگی انفجار در تاسیسات نطنز را با حمله سایبری استاکس‌نت به تاسیسات هسته‌ای ایران در یک دهه قبل مقایسه می‌کنند که طراحی آن برای بیش از یک سال طول کشید.

گروه ناشناسی به نام «یوزپلنگان وطن» نیز پیشتر در ایمیلی ساعتی پس از انفجار نطنز، مسئولیت آن را به عهده گرفت.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت ایران نیز اواسط شهریور سال جاری گفت که عوامل خرابکاری در سایت غنی‌سازی نطنز شناسایی شده‌اند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

وی اضافه کرد، «بارها حملات سایبری را دفع کردیم و تعداد زیادی خرابکاری‌های صنعتی داشتیم».

کمالوندی پیشتر نیز در اوایل شهریورماه ۹۹ در گفت‌وگو با شبکه العالم برای اولین بار تایید کرده بود که حادثه نطنز خرابکاری بوده، اما گفته بود که «جزئیات آن را مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد».

علی اکبر صالحی رئیس انرژی اتمی حکومت ایران نیز گفته بود مقامات امنیتی باید در این باره توضیح دهند.