جزئیاتی از جایزه سه میلیون دلاری اف بی آی برای یک دستگیری یک فراری ایرانی!

آمریکا می گوید لاریجانی از طریق شرکت های خود به نام های مجتمع الکترونیک پایا (ثبت شده در ایران) و اوپتو الکترونیک پی تی ای (ثبت شده در سنگاپور) اقدام به خرید کالاهای ممنوعه می کرده است

دولت آمریکا برای دستگیری یک شهروند ایران که پیشتر او را به خرید غیرقانونی قطعات بمب های دست ساز کنار جاده ای متهم کرده بود، حداکثر سه میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) با صدور یک بیانیه اعلام کرده است که حسین احمد لاریجانی، پنجاەوپنج ساله، در خرید فرستنده های رادیویی ساخت یک شرکت آمریکایی دست داشته که از آنها بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ میلادی در بمب های کنار جاده ای در عراق علیه نیروهای آمریکایی استفاده شده است.

آمریکا می گوید لاریجانی از طریق شرکت های خود به نام های مجتمع الکترونیک پایا (ثبت شده در ایران) و اوپتو الکترونیک پی تی ای (ثبت شده در سنگاپور) اقدام به خرید کالاهای ممنوعه می کرده است. تا کنون گزارشی مبنی بر واکنش این شهروند ایران به اتهام های وارده منتشر نشده است.

بنا بر اطلاعات موجود در وب سایت مجتمع الکترونیک پایا، این شرکت در سال ۱۳۵۸ با هدف تهیه قطعات الکترونیک برای تامین قطعات کارخانه های تولیدی داخل کشور از کمپانی های معتبر دنیا فعالیت خود را آغاز کرد.

در وب سایت مجتمع الکترونیک پایا، نامی از آقای لاریجانی برده نشده است. این شرکت خود را “یکی از بزرگ ترین مراکز تهیه و توزیع قطعات الکترونیک در ایران” توصیف می کند. اف‌بی‌آی می گوید که متهم به واسطه شرکت سنگاپوری “کروزینگ اینترنشنال” اقدام به خرید کیت های رادیویی از یک شرکت در ایالت مینه سوتا کرده و آن تجهیزات را به ایران فرستاده است.

سه متهم سنگاپوری این پروند پیشتر به آمریکا مسترد و پس از محاکمه و حبس، به سنگاپور فرستاده شده اند. وزارت دادگستری آمریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی – در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما – از پیگرد قضایی این افراد خبر داد. دو نفر از متهمان سنگاپوری این پرونده همچنین به تلاش برای خرید آنتن های نظامی پیشرفته که توسط شرکتی مستقر در ایالت ماساچوست تولید می شود، متهم شدند.

مقامات آمریکایی آن زمان گفتند که بین سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ دست کم ۱۶ دریافت کننده رادیویی تولید شده توسط یک شرکت تولیدی در ایالت مینه سوتا در بمب های دست ساز کنار جاده ای (IED) عمل نکرده در عراق پیدا شده است.

کاربرد اصلی کیت های رادیویی مذکور در ایجاد شبکه های بی سیم در ادارات برای مرتبط کردن کامپیوترها و چاپگرهاست، اما دولت آمریکا می گوید که به علت قابلیت استفاده این کیت‌ها در کاربردهای نظامی، صادرات آنها را به ایران ممنوع کرده است.