جمال خاشقچی و دوگانگی ارزشی رسانه های فارسی؛ حسن هاشمیان

درست ۲۱ روز قبل از جنایت قتل جمال خاشقجی در دوم اکتبر گذشته در استانبول، جلسه دادگاه بین المللی ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان در بیروت برگزار و نزدیک به دو هفته ادامه داشت. در این جلسات ۳۱۲۸ سند اتهامی علیه رهبران نظامی حزب الله لبنان به همراه گواهی ۳۰۷ شاهد ارائه شد که ثابت می کند چگونه اعضای فرماندهی حزب الله به درخواست بشار اسد، نقشه ترور نخست وزیر لبنان را کشیدند و آن را مو به مو اجرا نمودند. اما رسانه های فارسی چون بی بی سی، رادیو فردا و من و تو از کنار آن گذاشتند و موضوع این جنایت و دادگاه آن، چندان انعکاسی در آنها نیافت.

در ادامه خط سیر جنایت‌های عوامل رژیم ایران، مدتی بعد از ترور رفیق حریری، سمیر قصیر روزنامه نگار سرشناس لبنانی-فلسطینی مورد هدف قرار گرفت و ماشین شخصی وی منفجر شد. برخلاف جمال خاشقجی که مدت کوتاهی به صف منتقدان وضعیت داخلی کشورش و فقدان آزادی‌های رسانه ای در آن روی آورد، سمیر قصیر تمام عمر خود را در راه آزادی بیان صرف کرد و به دلیل انتقادهای صریح از فضای رعب آوری که حکومت سوریه در لبنان تحمیل کرده بود، جان خود را تقدیم کرد. اما نام این روزنامه نگار شجاع که جایزه‌ای از سوی نهادهای بین المللی به اسم وی تعیین شده است، کمتر مورد توجه رسانه‌هایی چون بی بی سی یا رادیو فردا قرار گرفت.

یکی دیگر از قربانیان ترورهای عوامل حکومت ملایان، جبران توینی سردبیر روزنامه النهار لبنان بود. خانواده توینی نسل اندر نسل برای آزادی مطبوعات و ایجاد یک نظام سیاسی متعادل در لبنان مبارزه کرده بودند. جبران توینی به شدت منتقد رژیم بشار اسد و عوامل آن در لبنان بود. او را با یک ماشین پر از مواد منفجره در منطقه مسیحی نشین اشرفیه بیروت مورد هدف قرار دادند.

از نظر بی بی سی و رادیو فردا کشتن این روزنامه نگاران از آن اهمیتی برخوردار نیست که قضیه خاشقچی دارد. قضیه خاشقچی در امتداد محور سیاست‌های حکومت ملایان قرار می گیرد، پس باید برجسته شود، اما موضوعات رفیق حریری و روزنامه نگاران فوق الذکر در جهت متضاد با سیاست های رژیم ایران است، بنابراین باید کمرنگ شوند.

من شخصا جمال خاشقچی را می شناختم و ده‌ها برنامه مشترک در تلویزیون‌های مختلف با هم داشتیم و قلبا آرزو می کردم که اخبار قتل وی صحت نداشته باشد، اما متأسفانه در یک عملیات ابلهانه و نابخشودنی او را به قتل رساندند.

ولی براساس همین شناخت و علی رغم آنچه اتفاق افتاد، معتقدم که اهمیت سمیر قصیر یا جبران توینی و ده‌ها روزنامه نگار دیگر که در زندان های ایران، بشار اسد، عراق و کودتاچیان حوثی گرفتار شدند، کمتر از خاشقچی نیست. جمال خاشقچی تا طلوع بهار عربی در سال ۲۰۱۱ و یکی دو سال بعد از آن، یک «تحلیل گر دولتی» بود که سیاست حکومت پادشاهی سعودی را توجیه می کرد. با ظهور محمدبن سلمان تقریبا تمام افراد دولتی که خاشقچی با آنها در ارتباط بود، برکنار شدند و امید وی برای بازگشت به مناصب دولتی، تقریبا از بین رفته بود. در این زمان وی به خط موازی دولت نزدیک شده بود و به الهام از بهار عربی، خواهان اصلاحات سریع و عمیق همراه با حفظ «ولایت» آل سعود شده بود. او حتی اخوان المسلمین شاخه عربستان سعودی را نصیحت می کرد که «به دنبال اصلاحات باشند، اما تحت لوای ولی امر خود (حاکمی از خاندان آل سعود) باشند».

در این راستا و در جهت بلند کردن صدای اصلاحات در کشور خود و تحت تأثیر فرآیند بهار عربی، خاشقچی یکی از شاهزادگان میلیاردر سعودی بنام ولید بن طلال را قانع کرد که تلویزیونی بنام «العرب» راه اندازی کند. بی بی سی فارسی حتی درباره تعطیلی این رسانه، به ببینندگان خود دروغ گفت. این رسانه اعلام کرد که علت تعطیلی تلویزیون العرب، مصاحبه با یک روحانی شیعه بود! در حالیکه حقیقت این چنین نبود. من زمانی که در استانبول بودم، در جریان کامل فرآیند تأسیس و تعطیلی تلویزیون العرب قبل از بسته شدن رسمی آن قرار داشتم. در طول سال ۲۰۱۵، من هفته ای دو سه بار به ساختمانی در محله «ینی بوسنا» استانبول می رفتم که قرار بود دفتر تلویزیون العرب در آنجا راه اندازی شود. از مسؤول دفتر این تلویزیون یکی دو بار شنیدم که به علت انحراف بهار عربی و در گِل ماندن نتائج آن، ولید بن طلال از راه اندازی تلویزیون منصرف شده و فقط می خواهند بطور سمبلیک یک روز برنامه‌های آن را پخش کنند و سپس تعطیل کنند. این صحبت ها سه یا چهار ماه قبل از آن «روز» بود.

دوگانگی عمده دیگر رسانه های فارسی درباره قضیه خاشقجی، سانسور دیدگاه خاشقچی درباره رژیم ایران است. در اوج طوفان اخبار مربوط به خاشقچی که رسانه‌های فارسی تلاش می‌کردند او را به مثابه «امام حسینی» معرفی کنند که در کربلای سعودی به «شهادت» رسیده، کمتر کسی به دیدگاه این روزنامه نگار درباره نظام ملایان حاکم بر ایران پرداخته است. من نمی دانم این امر به عمد صورت گرفته یا سهوا حادث شده، اما به جرأت می‌توان گفت که خاشقچی رژیم ایران را بدتر از حکومت کشورش مورد حمله قرار می داد. در آخرین مقاله‌ای که از خاشقچی بعد از مرگش در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، او عوامل ایران در لبنان یعنی حزب الله را وسیله نابودی مطبوعات این کشور معرفی کرده که به عقیده خاشقچی و همچنین من و دیگران، «تاج عروس مطبوعات عرب» بوده‌اند.

قبل از آن ، جمال خاشقجی در ۳۰ سپتامبر گذشته (دو روز قبل از رفتن به کنسولگری کشورش در استانبول) درباره رژیم ایران بر روی صفحه توئیتر این چنین نوشت:
«ایران اعلام کرد که مناطق آنچه آنها مراکز تروریست ها در شرق سوریه می نامند را بعد از عملیات اهواز مورد هدف قرار داده است!
یک ادعای تبلیغی توخالی که مصرف داخلی دارد و برای اینکه نشان دهد یک قدرت بزرگ است. حقیقت این است که ایران یک تهدید استراتژیک برای امنیت منطقه است و باید کشورهای منطقه و آمریکا به آن پاسخ دهند. مشکل موشک های ایران این است که کند عمل می کنند، برخی از آنها در داخل خاک ایران افتاده است و این دلیلی بر خطرناک بودن این موشک‌هاست».

بعد از سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ و انتقاد شدید سعود الفیصل وزیر خارجه وقت عربستان از سیاست آمریکا در عراق که معتقد بود دولت واشنگتن، عراق را در سینی طلا تقدیم ایران کرد، جمال خاشقچی از نخستین روزنامه نگاران عرب بود که دخالت های حکومت ایران در عراق را تحت عنوان «اشغال بغداد توسط نئوصفوی ها» مطرح کرد. خاشقچی در اشاره به واقعه تاریخی تصرف بغداد توسط شاه اسماعیل صفوی در سال ۱۵۰۸ میلادی، دخالت‌های ولی فقیه در امور عراق بعد از سقوط صدام حسین را اشغال این کشور توسط «نئوصفوی ها» می نامید. این رویکرد تحلیلی خاشقچی درباره ایران سال‌ها ادامه داشت و تا زمان مرگش هرگز تغییر نکرد. نمی‌توان شخصیت خاشقچی را بدون نگاه منفی آن به حکومت ایران مورد بررسی قرار داد، اما رسانه هایی مانند رادیو فردا یا بی بی سی اصرار دارند که چنین کنند.

دستگاه های تبلیغاتی رژیم ولی فقیه تلاش دارند نوعی از افکار عمومی در ایران بسازند که در آن اهداف مشروعیت سازی برای دخالت های خود در کشورهای منطقه، منفی نشان دادن رقیبان منطقه ای و در رأس آنها عربستان سعودی، قهرمان سازی از جنایتکاری بنام قاسم سلیمانی و بزرگ سازی دشمنی دیرینه عرب و عجم و ضدیت با تاریخ و فرهنگ مردم عرب دنبال می شوند. رسانه هائی چون رادیو فردا، بی بی سی و من و تو، هر اختلافی که با نظام ولی فقیه دارند، در این محورها با رژیم استبدادی ملایان در یک رویکرد و دورنما قرار می گیرند و قتل خاشقچی ماده پر چربی برای پی گیری این اهداف مهیا کرد.

این رسانه ها در اخبار، گزارش، برنامه های تفسیری و انتخاب مهمان برنامه نهایت حساسیت را نشان می‌دهند تا ساخت این محورها به هم نریزد و افکار عمومی مورد نظر آنها چندان تفاوتی با افکار عمومی مطلوب رژیم حاکم بر تهران نداشته باشد.