جمعیت یهودی جهان ۱۴٫۷ میلیون ارزیابی شد که ۶٫۶ میلیون نفر در اسرائیل زندگی می کنند

در آستانه سال نو یهودیان، رُش هَشانا، که از امشب آغاز می شود، آماری که درباره شمارِ یهودیان در جهان انتشار یافته نشان می دهد که با گذشت حدود هشتاد سال از آغاز جنگ جهانی دوم و کشتار شش میلیون نفر از یهودیان اروپا، هنوز تعداد یهودیان سراسر جهان به دوران پیش از هیتلر باز نگشته است.

پیش از جنگ جهانی، شمار یهودیان جهان بیش از ۱۶ میلیون نفر ارزیابی شده بود که شش میلیون نفر آن ها به دست آلمان نازی به قتل رسیدند. ولی با گذشته هشتاد سال از آغاز کشتار یهودیان در آلمان نازی، جمعیت یهودی در جهان چهارده میلیون و هفتصد هزار نفر ارزیابی شده که هنوز یک میلیون وچند صد هزار نفر ار دوران پیش از آغاز هولوکاست کمتر است.

شش میلیون نفر یهودیان اروپا که به دستور آلمان نازی به قتل رسیدند، از جمله نخبه ترین افرادی یهودی جهان بودند که شمار زیادی دانشمند، مهندس، پزشک، نویسنده و هنرمند در میان آن ها بودند.

یکی از پیامدهای دردناک هولوکاست آن بود که بسیاری از خانواده های یهودی، از آوردنِ فرزندان زیاد خودداری کردند و حتی برخی از آن ها فرزندی به دنیا نیاوردند و یا آن که به یک یا دو فرزند بسنده کردند.

ولی در سال های اخیر این روند در اسرائیل معکوس شده و بسیاری از خانواده های یهودی در این کشور علاقمند به داشتن فرزندان زیاد هستند و میزان زاد و ولد یهودیان به نحو چشمگیری بالا رفته و همزمان، خانواده های عرب و مسلمان، که سطح زندگی آن ها در سال های اخیر بسیار بالا رفته، از داشتن فرزندان متعدد خودداری می ورزند و در برخی موارد به دو یا سه فرزند بسنده می کنند.

به موجب آماری که امروز (یکشنبه) در آستانه سال نو یهودی انتشار یافت، با توجه به آن که شمار یهودیان در اسرائیل شش میلیون و ششصد هزار نفر از میان حدود ۹ میلیون نفر شهروند است، هنوز بیش از نیمی از یهودیان در خارج از سرزمین پدری خود زندگی می کنند.

از میان هشت میلیون و صد هزار نفر یهودیانی که در خارج از اسرائیل زیست می کنند، پنج میلیون و هفتصد هزار نفر آنان ساکن ایالات متحده هستند که پس از اسرائیل، بزرگترین شمار یهودیان را در خود جای داده است.

2 دیدگاه‌

  1. تأثیر بلایای انسانی و طبیعی بر یهودیان را بررسی بکنید=رُش هشانا کلمات عبری است و یعنی سال نو مبارک.
    خداوند حضرت آدم را آفرید و موسی خلقت خداوند را به خلق جهان تبریک عرض کرد بنابراین عیسی هم به آدم و موسی تبریک عرض کرد و محمد هم به آدم و موسی و عیسی تبریک عرض کرد در نتیجه تصلیب فقط یک کذب محض است.

Comments are closed.