جمهوری‌خواهان:توییتر نباید گزارش ارتباط  بایدن و پسرش با یک شرکت انرژی اوکراینی را حذف می کرد

بدنبال اقدام توییتر در حذف مطلبی از نیویورک پست در مورد ارتباط جو بایدن با مدیر عامل یک شرکت انرژی در اوکراین، جمهوری‌خواهان این شبکه اجتماعی را به «سانسور» متهم کرده و مجلس سنای این کشور توییتر را به ارائه توضیح در این مورد ملزم کرده است.

پرزیدنت ترامپ، نیز  اقدام فیسبوک و توییتر در حذف مطلب نیویورک پست را «وحشتناک» خواند و گفت: «این تازه شروع ماجرا برای آنهاست. هیچ‌چیز بدتر از یک سیاستمدار فاسد نیست».

ترامپ همچنین در سخنرانی خود در جمع طرفدارانش در شهر دموین در ایالت آیووا گفت: «جو بایدن باید سریعا تمام اطلاعات مربوط به ایمیل‌ها، جلسات، تماس‌های تلفنی و سایر مدارک مربوط به نقش خود در کسب‌وکار خانوادگی‌اش و اعمال نفوذ در سایر نقاط جهان، از جمله چین، را منتشر کند».

تد کروز، نماینده جمهوری‌خواه سنای آمریکا، نیز در نامه‌ای به جک دارسی، مدیرعامل توییتر، اقدام این شبکه اجتماعی را در «سانسور» مطلب نیویورک پست «ریاکارانه» خواند و از توییتر خواست در این مورد به سنا توضیح دهد.

در همین رابطه،  توییتر همچنین یکی از توییت‌های حساب شخصی کیلی مک‌انانی، سخنگوی کاخ سفید، را در مورد ارتباط جو بایدن با این شرکت اوکراینی مسدود کرد.

مک‌انانی در واکنش به این اقدام توییتر، در صفحه کاری خود در توییتر نوشت: «سانسور باید محکوم شود. این راه و روش آمریکایی نیست».

رانا مک‌دانیل، رئیس کمیته ملی جمهوری‌خواهان، نیز در توییتی نوشت: «توییتر حتی توییت‌های آیت‌الله “خامنه‌ای” را که در آن خواستار نسل‌کشی مردم اسرائیل شده بود، سانسور نکرد».

نیویورک پست با استناد به ایمیل‌هایی که به آنها دسترسی پیدا کرده گزارش داد هانتر بایدن، فرزند جو بایدن، که در هیات مدیره شرکت انرژی بوریسمای اوکراین با حقوق ماهیانه ۵۰ هزار دلار کار می‌کرده، در سال ۲۰۱۵ ملاقاتی را بین پدرش و یکی از مدیران ارشد این شرکت ترتیب داده بود.

طبق این گزارش، جو بایدن یک‌سال پس از ملاقات با این مدیر شرکت بوریسما از مقامات اوکراینی خواسته در ازای یک میلیارد دلار، دادستانی را که در حال تحقیق و تفحص از این شرکت انرژی بوده اخراج کنند.

این در حالی است که بایدن پیش از این ارتباط خود با شرکت بوریسما را رد کرده و گفته بود در مورد فعالیت‌های اقتصادی پسرش در خارج از کشور با او صحبتی نکرده است.