جمهوری اسلامی اطلاعات متناقضی درباره صید ماهی توسط چینی ها در دریای جنوب میدهد

درباره حضور کشتی های صیادی چینی در سواحل جنوبی ایران مقامات جمهوری اسلامی اطلاعات متناقضی می‌دهند و وزیر امور خارجه می گوید این موضوع تجاری است اما فعالان زیست محیطی نگرانی نابودی گونه های آبزی را دارند و صیادان ایرانی از کاهش صید خبر میدهند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در یک برنامه تلویزیونی به رضا رشیدپور مجری این برنامه گفت: حضور کشتی های چینی در دریای عمان یک بحث تجاری است.

وی تاکید کرد: در همه جای دنیا اجازه می دهند که در سواحل شان و آنجایی که خودشان نمی توانند استفاده شود.

وی گفت: من تخصصی در این حوزه ندارم اما این کار یک کار غیر مرسوم نیست شما منابعی دارید مثل نفت نیست بلکه منابع زنده است و اگر از آن استفاده نشود نابود میشود یا باید دوباره تولید شود اگر شما نمی‌توانید از آن استفاده کنید قاعده این است که به دیگران اجازه بدهید خیلی‌ها این کار را می‌کنند کشتی های صیادی چینی که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از آن صحبت می کند کشتی های صنعتی هستند که بیشتر در شرق استان هرمزگان و در سمت چابهار صید می‌کنند.

جمهوری اسلامی اما درباره حضور کشتی های چینی اظهارات متناقضی عنوان می‌کند سازمان شیلات ایران در پاسخ به انتقادات صیادان جنوب کشور که از کم شدن برخی گونه های آبزی بر اثرصید  بی رویه چینی ها گله می‌کنند گفته است که: کاهش صید بیشتر به خاطر آلودگی هایی است که در منطقه به واسطه فاضلاب ها و موارد دیگر گسترش یافته است.

رئیس سازمان شیلات ایران گفته است که این سازمان هیچ قراردادی با سایر کشورها از جمله چین برای صید ماهی ها ندارد و مجوزها برای شرکت‌های ایرانی صادر شده است.

محمد علی حسن زاده معاون امور بندری و دریانوردی درباره فعالیت کشتی های صیادی چینی در آبهای خلیج فارس و دریای عمان گفته است چینی‌ها در قراردادی در قالب اجاره بلندمدت حضور دارند  و می توانند حتی در عمق ۲۰۰ متری به صید ماهی بپردازند و صیادان ایرانی از چنین امکاناتی برخوردار نیستند.

می‌بینیم که جمهوری اسلامی کشور ایران و منابع طبیعی آن را به حراج گذارده و رهبرانش برای کتمان حقایق از مردم آسان دروغ می گویند و همه چیز را از مردم پنهان می کنند و فقط به منافع خویش می اندیشند.