جمهوری اسلامی در تلاش است تا  نسخه «انقلاب فرهنگی» خود را بر دانشگاه‌های یمن را تحمیل کند

شبکه خبری “العربیه” به نقل از منابع خبری نوشت: پاسدار حسن ایرلو سفیر ایران نزد شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت سپاه پاسداران ، با برنامه‌ریزی منظمی در پی تحمیل نسخه «انقلاب فرهنگی» جمهوری اسلامی بر دانشگاه‌های یمن است.

پاسدار حسن ایرلو از فرماندهان سپاه قدس که مقامات دولت قانونی یمن به عنوان حاکم نظامی صنعا از او یاد می‌کنند، در بازدید خود از دانشگاه صنعا، از سیاست جمهوری اسلامی برای تغییر چارچوب و مواد درسی دانشگاه‌های یمن پرده برداشت.

در این گزارش آمده است که  این برنامه سعی در تغییر بافت فرهنگی و هویت ملی یمن و جایگزین کردن آن با یک طرح مذهبی و فرقه‌گرایانه است.

پاسدار حسن ایرلو در این بازدید، نه به عنوان سفیر یک کشور خارجی، بلکه در قامت یک مقام عالی‌رتبه آموزش عالی بدون حضور مسئولین محلی، در دانشگاه حاضر شد و سیاست‌های کلی نظام آموزش عالی یمن را مورد مناقشه قرار داد و بر ضرورت تغییر روش‌ها و مواد درسی در دانشگاه‌ها تأکید کرد.

در همین راستا، در صفحه توییتر سفارت حکومت  ایران در صنعا آمده، حسن ایرلو متعهد شده است که قوانین و مواد درسی دانشگاه‌های یمن را تغییر دهد و تجربه ایران در زمینه علوم پزشکی و مهندسی را به دانشگاه صنعا منتقل کند».

چنین سخنی این برداشت را در میان یمنی‌ها رواج داد که جمهوری اسلامی با این اقدامات خود، در پی آن است تا آموزش عالی یمن را تحت کنترل خود بگیرد.

از سوی دیگر، ایرلو در بازدید از دانشگاه صنعا، از اعطای بورس تحصیلی به اعضای شبه‌نظامی حوثی در ایران خبر داد. برنامه‌ای که ناظران امور یمن معتقدند جمهوری اسلامی آن را پوششی برای دوره‌های نظامی حوثی‌ها، مونتاژ قطعات موشکی و شیوه مین‌گذاری در پادگان‌های سپاه در نظر می‌گیرد.

معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی دولت قانونی یمن، در انتقاد از جمهوری اسلامی، این اقدامات را در جهت شستشوی مغزی، ترویج فرقه‌گرایی و دمیدن در تنور جنگ و ادامه سیاست جنگ‌افروزی سپاه پاسداران در یمن توصیف کرد.

او گفت هدف از این طرح، مسخ هویت فرهنگی و ملی این کشور و آموزش بیشتر حوثی‌ها برای برادرکشی، حمله به کشورهای همسایه و تهدید منافع بین‌المللی است.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن تأکید کرد، آنچه جمهوری اسلامی در یمن انجام می‌دهد، زیرپا گذاشتن حاکمیت ملی این کشور و مانع‌تراشی در راه آتش بس و ایجاد بستری مناسب برای صلح است.

او افزود:  در حالی که جامعه جهانی، کشورهای همسایه و دوست تلاش می‌کنند آتش‌بس صورت گیرد و گامی به سوی صلح برداشته شود، حکومت ایران روند تنش‌زایی در پیش گرفته و تمام تلاش‌های صلح‌جویانه را به چالش گرفته است