جمهوری مسلمان کوزوو در اروپای شرقی اسرائیل را به رسمیت می شناسد و روابط برقرار می سازد

پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید و در جریان امضای تفاهم نامه بین جمهوری مسلمان نشین کوروو و جمهوری صربستان

دو دستاورد دیگر اسرائیل در عرصه دیپلماسی جهانی و روابط بین المللی: جمهوری کوزوو در اروپای شرقی که اکثر اهالی آن مسلمان هستند، اعلام داشت که اسرائیل  را به رسمیت می شناسد و با این کشور روابط کامل دیپلماتیک برقرار می کند و همزمان جمهوری صربستان اعلام داشت که سفارتخانه خود را از تل آویو به اورشلیم منتقل  می سازد.

این مژده شب گذشته (آدینه) توسط پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید واشنگتن، و در مراسمی اعلام گردید که برای امضای توافق آشتی و همکاری بین جمهوری کوزوو و جمهوری صربستان برگزار شدو این دو جمهوری که بخشی از کشور یوگوسلاوی پیش از فروپاشی اتحاد شوروی بودند، حدود بیست سال پیش با هم در جنگ بودند.

اکثریت بزرگ اهالی کوروو مسلمان هستند که در فوریه ۱۹۹۸ آغاز گردید و پس از یک سال و چند ماه به پایان رسید و اهالی کوزوو استقلال خود را اعلام کردند.

در جریان این جنگ، رژیم ایران به هدف کمک به مسلمانان کوزوو نیروهایی را به آن سرزمین فرستاد، ولی پس از مدتی ناچار به ترک آن سرزمین شدند و رژیم ایران موفق نگردید در آن سرزمین ریشه بدواند.

اکنون رسما اعلام می شود که جمهوری مسلمان کوزوو با اسرائیل روابط کامل سیاسی برقرار می سازد.

نتانیاهو در واکنش گفت که دایره صلح گسترده تر می شود و شمار بیشتری از کشورهای مسلمان و غیرمسلمان روابط خود را با اسرائیل به حال عادی در می آورند.

نخست وزیر اسرائیل از رئیس جمهوری ایالات متحده به خاطر یاری رسانی به این رویداد دیپلماتیک سپاسگزاری کرد.

در مراسمی که در کاخ سفید برگزار گردید، دو جمهوری صربستان و کوزوو تفاهم نامه دو کشور را امضا کردند و در این فرصت دولت صربستان اعلام داشت که تصمیم گرفته همانند پرزیدنت ترامپ، سفارتخانه خود در اسرائیل را از تل آویو به اورشلیم منتقل سازد.

نتانیاهو در واکنش گفت که اسرائیل در عرصه بین المللی موقعیت خود را مستحکم تر می کند و هر بار شمار تازه ای از کشورها روابط خود با اسرائیل را به صورت عادی در می آورند.

جمهوری کوزوو دومین سرزمین مسلمان نشین است که پس از امارات عربی متحده، روابط عادی با اسرائیل برقرار می سازد و اعلام می دارد که هیچ خصومتی با این کشور ندارد.