جمهوری گرجستان بیش از یکصد زندانی ایرانی را از بیم ویروس کورونا به حکومت اسلامی ایران تحویل داده است

دولت گرجستان ۱۰۱ زندانی ایرانی را به علت وضعیت اضطراری کرونا در این کشور به مقامات قضایی حکومت ایران تحویل داد.

محمود عباسی رئیس کمیته انتقال محکومان در این باره گفته است که گرجستان با انتقال ۱۱۴ زندانی به ایران موافقت کرده بود.  و وزارت خارجه نیز  پیشتر اعلام کرده بود که ۱۱۲ زندانی به ایران منتقل خواهند شد، اما تنها  ۱۰۱ زندانی به ایران منتقل شده اند.

در این گزارش آمده است که وزارت خارجه ایران از طریق سفارت جمهوری اسلامی در تفلیس طی یک سال و نیم گذشته پیگیریهای مستمر و مداومی را برای بازگرداندن  محکومان به حبس ایرانی و گذراندن بقیه دوران محکومیت آنان در داخل کشور به عمل آورده است.اما موفق به اجرایی شدن این اقدام نشد تا اینکه گرجستان به علت اعلام شرایط اضطراری کورونا اعلام کرد که تمامی زندانیان دیگر کشورها را از جمله ایران به مقامات قضایی کشور متبوع تحویل خواهد داد.

مقامات و نهادهای رسمی در مورد اینکه ۱۱ محکوم دیگر به چه علت  امروز به ایران منتقل نشده اند، هنوز اطلاع رسانی نکرده اند.

رحیم ژرفی، رییس نمایندگی وزارت خارجه در استان اردبیل نیز در این باره گفته است که  ۳۹ تن  از زندانیان ایرانی محبوس در گرجستان از اهالی استان اردبیل هستند.

جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی در تفلیس، نیز پیشتر  گفته بود که ۹۰  درصد زندانیان ایرانی در گرجستان  به جرم حمل و خرید و فروش مواد مخدر و ده درصد باقی نیز به جرم قتل، ضرب و شتم، نزاع خانوادگی و… در زندان‌های این کشور دوره‌ی زندانی خود را می‌گذارنند.

یادآور می شود که به علت شیوع کرونا گرجستان تا ۲۲ ماه می در  وضعیت اضطراری خواهد بود.