جناح راست اسرائیلی می خواهد جنبه های یهودی کشور تقویت شود و فلسطینی ها ابراز خشم می کنند

اقدام جناح راست و مذهبی در اسرائیل برای تصویب قانونی که در آن جنبه های یهودی اسرائیل تقویت شده و زبان عبری تنها زبان رسمی این کشور تعیین گردیده، خشم حکومت خودگردان فلسطینی را برانگیخت و با ابراز مخالفت شدید آن نهاد روبرو شد.

به موجب لایحه ای که باید در پارلمان اسرائیل مورد بررسی قرار گیرد، از این پس، زبان عبری یگانه زبان رسمی کشور خواهد بود – و این در حالی که امروز عملا زبان عربی در کنار عبری، زبان قانونی محسوب می شود و همه جا مورد استفاده قرار می گیرد.

اکثر بیانیه های کشوری که با امور شهروندان عرب نیز مربوط می شود، به زبان عربی هم انتشار می یابد و همه تابلوهای راهنمای، به ویژه در جاده های اسرائیل به سه زبان عبری، عربی و انگلیسی نگاشته شده است.

در این لایحه، همچنین به یهودیان و اسرائیلی ها اجازه داده شده در نواحی تسلط حکومت خودگردان و اطراف آن حق خرید زمین و ملک داشته باشند. همچنین به یهودیان امکان داده شده جایگاه بیت المقدس باستانی یهود را زیارت کنند. منظور، تپه ای در شرق اورشلیم است که یهودیان آن را تپه صیون می خوانند و در زبان انگلیسی “تپه مقدس” نامیده می شود و جایگاه کنونی مسجد الاقصی و مسجد قُبّشه الصُخره می باشد که عوام آن را مسجد عمر می نامند.

فلسطینیان تمام محوطه بیت المقدس باستانی یهود را حَرَم اسلامی می دانند و با ورود یهودیان به آن صحن مخالفت می ورزند.

حدود بیست سال پیش هنگامی که اریئل شارون از سیاستمداران پر قدرت آن هنگام از محوطه مقدس دیدن کرد و از کنار دو مسجد اسلامی گذشت، فلسطینیان ابراز خشم کردند و انتفاضه دوم آغاز شد.

حکومت خودگردان فلسطینی، در واکنش به لایحه ای که هم اکنون در پارلمان اسرائیل مطرح است، مسؤولان آن را “نژاد پرست” نامید و ادعا کرد که آن ها می خواهند به “پاکسازی قومی” دست بزنند.

ولی طرفداران این لایحه، خود فلسطینی ها را به نژاد پرستی و پاکسازی قومی متهم ساختند، زیرا با ورود یهودیان به محوطه ای که جایگاه بیت المقدس باستانی می باشد قاطعانه مخالفت می ورزند و حق دینی یهودیان در تپه معبد مقدس (بیت المقدس) را انکار می کنند.

یک دیدگاه

  1. اسرائیل کشوری یهودی است، و البتّه که باید همۀ جنبه های یهودی آن به تمامی تقویت شوند. سرزمین مقدّس، خاکی است که خداوند تا ابد به بنی اسرائیل بخشیده، و چه کسی می تواند با ارادۀ خداوند مخالفت کند؟ دوران تبعید، مذمّت و ندامت ذریّت یعقوب به پایان رسیده، و حال ایشان به ارادۀ خداوند به ملک آباء و اجدادیشان بازگشته اند. وعدۀ الهی من بعد صرفا معطوف به اقتدار و عظمت اسرائیل است. به اصطلاح فلسطینیان و حامیان آنان، با چه کسی مخالفت می کنند و با که می خواهند بجنگند؟ خدای اسرائیل در مقابل آنهاست، و از قوم خود با اقتدار دفاع خواهد فرمود. ملّت بزرگ یهود متّکی بر قدرت لایزال الهی می باشند. نام خدای یعقوب در جهان متعال باد.

Comments are closed.