جنایت تروریستی در یک کنیسه یهودیان در حومه شهر سن دیگو در ایالت کالیفرنیا که یک کشته و سه زخمی برجای گذاشت

پلیس محلی پس از دقایقی اتومبیل او را شناسایی کرد و ضارب  که یک جوان ۱۹ ساله است خود را تسلیم پلیس کرد

جنایت تروریستی در یک کنیسه یهودیان در حومه شهر سن دیگو در ایالت کالیفرنیا که یک کشته و سه زخمی برجای گذاشت با نکوهش شدید رهبران ایالات متحده و به ویژه پرزیدنت دونالد ترامپ رو به رو گردید.

رئیس جمهوری ایالات متحده این جنایت را نمونه دیگری از تنفر زایی نسبت به اقلیت های قومی و نوعی عملیات یهود ستیزانه دانست.

این جنایت دیروز شنبه هنگام اجرای مراسم دینی روز مقدس در کنیسه ای در حومه شهر سن دیگو در جنوب کالیفرنیا رخ داد که در جریان آن یک جوان ۱۹ ساله نژادپرست آمریکایی با اسلحه وارد کنیسه شد و به سوی نمازگزاران به شلیک گلوله پرداخت.

یک بانوی جوان  از میان نمازگزاران برای نجات جان روحانی کنیسه که مشغول ادای نیایش هفتگی بود خود را در جلوی روحانی قرار داد و هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد و یک گلوله هم به روحانی کنیسه  اصابت کرد که به صورت سطحی او را زخمی کرد.

روحانی کنیسه از مردم دعوت کرد که خونسردی خود را حفظ کنند و به ادای نیایش ادامه دهند و در این هنگام ضارب  پا به فرار گذاشت زیرا اسلحه نقص فنی پیدا کرده بود و قادر به ادامه شلیک نبود.

پلیس محلی پس از دقایقی اتومبیل او را شناسایی کرد و ضارب  که یک جوان ۱۹ ساله است خود را تسلیم پلیس کرد.

نوجوان جنایتکار در حساب فیسبوک خود و همچنین با انتشار آنچه که مانیفست نامیده بود تنفر خود را نسبت به یهودیان بیان کرده و گفته بود که قصد ارتکاب جنایت دارد.

این نخستین بار نیست که نیایشگاه های یهودی در ایالات متحده مورد حمله مسلحانه قرار می‌گیرد و باعث کشته شدن شماری از نمازگزاران می گردد. آخرین حادثه از این دست در کنیسای درخت زندگی در شهر پیتسبورگ ایالات متحده رخ داد که در جریان آن ۱۱ تن کشته شدند.

برخی تحلیلگران می گویند که حمله به نیایشگاه های پیروان مذاهب مختلف به یک اقدام عادی مبدل گردیده و آخرین نمونه‌های آن حمله مسلحانه به مساجد در نیوزیلند و حملات جنایتکارانه به کلیساهای مسیحیان در سریلانکا بوده است.

اما آشنایان امور می‌گویند که حمله به کلیساها جنبه نژادپرستانه و یهودی ستیزانه آشکار دارد.

یهودیان هرگز علیه پیروان ادیان دیگر سخنی نگفتند و هرگز با نژادها و قومیت های دیگر مخالفت نورزیده اند.

بانوی جوانی که در کنیسای حومه سن‌دیگو هدف گلوله قرار گرفت و جان سپرد لوری گیلبرگ کی نام داشت که دارای شوهر و فرزند بود.قاتل جان آرنست نام دارد.

پرزیدنت ترامپ در پیام ویژه‌ای که انتشار داد همدردی خود را با یهودیان ایالات متحده بیان داشت و یهودستیزی را محکوم دانست و از این که مقام های امنیتی کالیفرنیا توانستند جوان جنایتکار را بازداشت کنند تقدیر کرد.

مایک پنس معاون ریاست جمهوری در پیام ویژه خود نوشت که ایالات متحده این جنایت بزدلانه را قاطعانه و با شدت تمام محکوم می داند.

مایک پنس در پیام خود گفت: یهودستیزی امری شیطانی می‌باشد و از حدود خطا تجاوز می کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در پیام خود یادآوری کرد که این جنایات ننگین در آخرین روز عید پسح  عید بهار و آزادی یهودیان و هنگامی رخ داد که آنها در نیایشگاه خود مشغول انجام فرایض مذهبی خود بودند.

یکی از سه تن نمازگزارانی که به طور سطحی زخمی شدند نویا داهان نام دارد که یک دختر اسرائیلی است که خانواده او از شهرک استروک در اسرائیل به ایالات متحده مهاجرت کردند تا از حمله های تروریستی فلسطینی ها به دور باشند.

آنها ساکن شهر استروک در فاصله ۱۰ کیلومتری از مرز غزه بودند که سالیان دراز است مرتبا هدف حملات موشکی یا خمپاره‌ای گروه‌های تروریستی فلسطینی قرار دارد.

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده استیون منوچین که خود یک یهودی است نوشت یهود ستیزی جایی در ایالات متحده ندارد و مقامات قاطعانه در برابر این پدیده ها و جنایات می ایستند.

یک دیدگاه

Comments are closed.