جنگل‌های پارک ملی گلستان و گیلان و اردبیل در آتش عمدی سوختند اما  دولت امکانات لازم و ضروری برای مهار آتش نداشت

به گزارش منابع داخلی در ایرانِ، طی چند روز گذشته، ده‌ها فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های گیلان، ده‌ها هکتار از جنگل‌های این منطقه را به نابودی کشاند. همزمان، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان، از وقوع آتش‌سوزی در سه نقطه در پارک ملی گلستان گزارش داد. مدیرکل منابع طبیعی اردبیل نیز از مهار آتش‌سوزی در منطقه حیران خبر داده است.

این در حالی است که مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی اظهارات متفاوت و گاه متناقضی را درباره دلایل این آتش‌سوزی‌ها مطرح می‌کنند و تشخیص دقیق علت آتش‌سوزی را نیز به زمانی نامعلوم موکول می‌کنند.

در حالی که تاکنون بیش از ۵۰ هکتار از جنگل‌های گیلان در روزهای اخیر سوخته، حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان، علت اصلی این آتش‌سوزی‌ها را “وزش باد گرم” اعلام کرد. اما وزش باد گرم در فصل زمستان از نظر برخی از رسانه‌های ایران سوال‌برانگیز بوده است.

بخش عمده آتش‌سوزی در جنگل‌های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان، در خاک آذربایجان رخ داده است. اما به گفته مسئولان محیط زیست دولت به علت نبود امکانات و ضروریات لازم  قادر به مهار این آتش سوزی ها نیست .

امیر مرادی،   مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان،در این باره گفت:  طی روزهای اخیر، ۳۵ هکتار از اراضی جنگلی این استان دچار آتش‌سوزی شده است. شوربختانه کشور ما امکانات لازم برای این حوادث را ندارد و بسیار ضعیف است و دولت تنها  دو فروند بالگرد به این استان اعزام کرده است.

محمد قربانی لرد، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، نیز ادعا کرد : ۱۴۰ هکتار از اراضی این استان، سوخته اما  اغلب این آتش‌سوزی‌ها سطحی بوده و مهار شده است.

این در حالی که  تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از آتش‌سوزی گسترده جنگلی گزارش می‌دهند.

همچنین استاندار اردبیل، نیز در تماس با سفیر جمهوری آذربایجان در تهران، برای کمک به مهار آتش‌سوزی در مناطق مرزی جمهوری آذربایجان با ایران در جنگل های حیران اعلام آمادگی کرده است.

همزمان محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان، از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های پارک ملی گلستان خبر داد.

تاکنون دولت روحانی گزارشی از خسارات آتش‌سوزی به حیات‌وحش پارک ملی گلستان گزارش نکرده  است.

آگاهان امور می گویند: اگر چه مقام‌های دولت روحانی می‌توانند علل آتش‌سوزی را به عواملی خارج از حوزه مدیریتی خود نسبت دهند، اما در زمینه تامین تجهیزات خاموش کردن آتش کسی جز خود دولت و نهادهای حکومتی مقصر نیست. در این زمینه حتی نمایندگان مجلس نیز از کمبود امکانات انتقاد کرده‌اند.

مهرداد گودرزوند چگینی، نماینده مجلس نیز در این باره گفته بود:  «یکی از معضلات جدی در گیلان نبود امکانات لازم و ضروری برای مهار آتش‌سوزی است.»

او افزود: «وقتی در عمق جنگل آتش افروخته می‌شود نیاز به هلیکوپتر است تا بتوان آتش را خاموش کرد اما متاسفانه چنین تجهیزاتی وجود ندارد و آتش‌سوزی رخ داده گسترده می‌شود».

همچنین علی عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، نیز در این باره  گفته بود: «وزارت دفاع از دو سال گذشته و به دلیل تامین نشدن بودجه، بالگردهای اطفای حریق را در اختیار این سازمان قرار نمی‌دهد».

در ادامه این خبر امده است که وسعت ۵۲۷ هزار هکتاری جنگل‌های کرمانشاه نیز در حال نابودی است و پس از آتش زدن این جنگل ها اکنون نیز از تیغ اره بشر در امان نمانده به طوری که هر روز شاهد قطع درختان و نابودی آنان هستیم .