جنگ اوکراین- مذاکرات برجامی و دو درس عبرت برای جهانیان ؛تفسیر سیاسی هفته نوشته،منشه امیر

احساس می‌شود که وجدان بین‌المللی دارد به تدریج بیدار می‌شود.

در روزهای نخست گفته بودند که خطر چندان جدی نیست و  روسیه حمله نمی کند و اگر حمله کند جنگِ کوتاه خواهد بود و احتیاجی نیست که ما دخالت کنیم و کنار گود می‌نشینیم و تماشا می‌کنیم اما خیلی زود معلوم شد که ابعاد فاجعه بسیار بزرگ تر و گسترده تر از آن است که اروپایی‌ها پیشتر تصور می کردند و همچنین ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان.

در روزهای نخست سکوت بود اما به تدریج در کشورهای مختلف تظاهرات اعتراضی آغاز شد و مردم به خیابانها آمدند و فریاد زدند که پوتین باید از این جنایت دست بردارد و جنگ را متوقف سازد و به خیال تصرف اوکراین نباشد.

در کنار مردم سیاستمداران اروپایی و آمریکایی نیز تهدید کردند و هشدار دادند که در برابر این تجاوز ولادمیر پوتین ساکت نخواهند نشست و اعلام کردند که به زودی تحریم‌های گسترده‌ای علیه روسیه وضع خواهد شد و برخی از آنها را برشمردند و تصور کردند که با همین تحریم ها می توان قضیه را پایان داد اما هرچه زمان گذشت آنها خود دیدند که ابعاد فاجعه تا چه حد بزرگ است و ولادیمیر پوتین از این تحریم ها نمی ترسد و قصد دارد اکراین را به آتش و خون بکشاند  تا هدف های خود را تامین کند.

این را کشورهای اروپایی به وضوح به چشم دیدند.

از آن هنگام بود که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها اعلام داشتند که به سیاست‌های سختگیرانه تری روی خواهند آورد. شاید علتش آن بود که پوتین اعلام کرد که انگشت خود را به روی دکمه بمب اتمی دارد و از کاربرد آن هراس نخواهد داشت و در این لحظه بود که اروپا و آمریکا احساس کردند که خطر به اوکراین محدود نمی شود بلکه کل کشورهای اروپایی ممکن است هدف حمله و خطر قرار گیرند.

با این همه فرماندهان ناتو و سران کشورهای عضو اعلام کردند که ما در جنگ اوکراین دخالت نخواهیم کرد.

ناتو از خود به صورت قاطع دفاع خواهد کرد.

ناتو خود را برای مقابله با هر حمله ای آماده  می‌سازد اما اوکراین عضو ناتو نیست و اوکراین هنوز به عضویت ناتو در نیاوردند و به احتمال زیاد می ترسند  که بپذیرند بنابراین همه هشدار های کشورهای غربی مصروف به حفظ امنیت و تمامیت ارضی کشور های عضو بود.

یک تحول قابل ملاحظه دیگری رخ داد و آن در هم شکستن و تغییر یافتن سیاست سنتی ارتش و دولت آلمان بود که تا دیروز می گفتند که در هیچ نزاع جنگی درگیر نخواهند شد و به هیچ نقطه جنگی اسلحه نخواهند فرستاد و حتی اعلام کرده بودند که حریم هوایی خود را به روی هواپیماهایی که حامل اسلحه باشند می بندند.

اما هنگامی که دیدند خطر اوکراین بسیار جدی است و یک ملت  نسبتاً ضعیف قربانی قلدری می شود سیاست خود را تغییر دادند و اعلام کردند که به اوکراین هم اسلحه می فروشند و هم به دیگر کشورها امکان خواهند داد که از طریق آلمان برای اوکراین اسلحه بفرستند و همچنین دیدیم که در کشورهای مختلف موج اعتراض گسترده شد.

نه فقط در آلمان -بریتانیا و فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی بلکه حتی در داخل روسیه نیز مردم به خیابان آمدند و اعتراض کردند که چنین تعرضی بر خاک اوکراین هیچ کمکی به تامین منافع ملت روسیه نمی‌کند بلکه به عکس این کشور و این مردم و آن اقتصاد ضعیف را در مردابی فرو می برد که معلوم نیست چگونه میتوان از آن سالم بیرون آمد.

و حتی در تهران مردمانی گرد آمدند و علیه روسیه تظاهرات کردند و فریاد مرگ بر ولادیمیر پوتین سر دادند زیرا پوتین نه فقط به اوکراین تجاوز کرده بلکه  حکومت اسلامی ایران را تحت انقیاد خود درآورده است.

ابراهیم رئیسی به مسکو می‌رود و مورد بی احترامی قرار می‌گیرد و همچنین دولت روسیه تلاش می‌کند که منافع خود را تامین کند به حساب منافع ایران و از جمله تامین گاز و استخراج گاز و همچنین صادرات آن و همچنین دریای خزر و مسائل دیگر…

روسیه به دنبال منافع خویش است حتی به قیمت وارد کردن زیان به منافع ملت ایران.

ولی در تهران نیز تظاهرات محدود و سرکوب شد.

اکنون ملت‌های جهان در برابر یک مصیبت بزرگ قرار دارند.

میلیون‌ها نفر از مردم اوکراین در معرض خطر قرار دارند حدود یک میلیون آواره شده و به کشورهای دیگر گریخته اند و در انتظار پناه هستند.

شهرهای اوکراین یکی پس از دیگری خراب شده بیمارستانها مورد تهاجم قرار گرفته و ساختمانهای غیرنظامی بمباران شده و حتی به بزرگترین کوره اتمی اوکراین نیز آسیب وارد آمده است و دنیا نمی تواند در برابر این فاجعه بزرگ بی اعتنا بماند.

اسرائیل نیز از جمله کشورهایی است که دست یاری به سوی مردم اوکراین دراز کرد اما اسرائیل محدودیت‌های بسیار دارد نه فقط یک کشور کوچک است بلکه ملاحظاتی و منافعی در ادامه راه رابطه با روسیه دارد که نباید آن را نادیده گرفت و  همچنین امکانات مالی اسرائیل بسیار محدود است.

با اینهمه ۳ هواپیمای حامل بیش از ۱۰۰ تن مواد دارو و غذا و غیره به اوکراین فرستاده شد.

در روزهای اول اسرائیل پناهندگان غیر یهودی را رد کرد اما خیلی زود به این اشتباه خود پی برد و اکنون می‌خواهد که همانند دیگر کشورهای جهان شماری از آوارگان اوکراینی را حتی اگر یهودی نیستند در خاک خود بپذیرد و اسرائیل در سازمان ملل علیه تجاوز روسیه به اوکراین رای داد.

اکنون باید دید که ولادیمیر پوتین تا چه حد پیش می‌رود و چه برنامه هایی دارد و کجا میتوان او را متوقف ساخت و چگونه می‌توان او را متوقف ساخت.

آیا وخیم تر کردن تحریم ها کافی خواهد بود و او را از ادامه جنگ باز خواهد داشت؟

پوتین در گذشته یعنی در گذشته نزدیک وقتی که به کریمه حمله برد و آنجا را به تصرف درآورد دید که واکنش کشورهای جهان چندان جدی نبوده است.

درست است که علیه روسیه پوتین اعلام تحریم کردند اما تحریم ها در حدی نبود که بتواند منافع روسیه را کاملاً به خطر بیاندازد و آن را از ادامه اشغال بازدارد.

اروپا در برابر پوتین کوتاه آمد و اشتهای او را تقویت کرد و به یاد بیاورید که تجاوز پوتین به اوستیای جنوبی و آبخازی با بی اعتنایی نسبی جهان روبرو شد.

به آنجا تهاجم برد بی آنکه مورد  مجازات جهانی قرار بگیرد.

اکنون کشورهای غربی به هیجان درآمده اند و منافع خود را در خطر می بینند اما  هنوز تصمیم نگرفتند که در برابر ولادمیر پوتین و حکومت روسیه چه سیاست موثری را در پیش گیرند.

آنها بارها و بارها قاطعانه اعلام کردند که از امنیت کشورهای عضو ناتو قاطعانه دفاع خواهند کرد اما اوکراین عضو ناتو نیست و اوکراین را هنوز نپذیرفتند به عضویت در ناتو بنابراین این هشدارها و این تهدیدها و این قول و قرارها ملت مظلوم اوکراین را که مورد تهاجم قرار گرفته شامل نمی شوند.

و از کشورهای اروپایی خواسته شده است که حریم هوایی اوکراین را ممنوع الپرواز اعلام کنند اما اروپایی‌ها از این تصمیم نیز دوری می‌جویند و حاضر به اجرای آن نیستند. آنها می‌ترسند که اگر بخواهند جلوی ادامه حمله هواپیماهای روسی علیه اوکراین را بگیرند آنگاه انگشت پوتین که خودش گفته بود روی دکمه اتمی قرار دارد ممکن است به حرکت درآید.

بنابراین از دیدگاه کشورهای غربی باید بیشترین تلاش را بکنند که به درگیری جنگی با روسیه ناچار نشوند چون چنین جنگی و اینگونه درگیری ممکن است که کاربرد سلاح اتمی را به دنبال داشته باشد و آنگاه فاجعه ای برای اروپا و دنیا پیش بیاید که غیر قابل پیش بینی خواهد بود و میلیونها نفر کشته به دنبال خواهد داشت.

این اروپاییان و ایالات متحده را می‌ترساند.

پرزیدنت بایدن در آخرین نطق خود هشدار داده بود که پوتین را شدیداً نتبیه خواهد کرد و او را فلج  خواهد کرد و به او خواهد آموخت که این گونه تجاوز کاری ها نمی تواند به سود او تمام شود.

اما با گذشت چند روز از این تهدید می پرسیم که آقای بایدن برای مهار کردن ولادیمیر پوتین چه اقدام اساسی و عملی انجام داده است؟

و در  همین هنگام که ملت‌های جهان می پرسند که چگونه می‌توان به فاجعه اوکراین پایان داد مذاکرات اتمی در وین جریان دارد و حتی ابراز خوش بینی می‌شود که به زودی این گفتگوها به پایان می رسد و شاید حتی هنگام پخش این برنامه اعلام شده باشد که چنین توافقی به دست آمده و قرارداد به زودی امضا خواهد شد.

اما آنچه که در اوکراین می‌گذرد می‌تواند و باید درس عبرتی برای کشورهای اروپایی و ایالات متحده باشد.

غربی‌ها از دخالت فعال جنگی در اوکراین خودداری می ورزند زیرا می‌دانند که دولت روسیه و ارتش پوتین بمب هسته‌ای دارد و می‌گویند که اگر دخالت کنیم جنگ هسته‌ای ممکن است رخ دهد نه چنین کاری را نخواهیم کرد.

بدین سان تهدید اتمی ولادمیر پوتین موثر واقع می شود و غربی ها را می ترساند و آنها را از تامین عدالت باز می دارد و مردم اوکراین را تنها می‌گذارند که ارتش روسیه آنها را بکشد و ویران کند  و منهدم سازد و بکوشد که آن کشور را به تصرف خویش درآورد.

کشورهای غربی می ترسند زیرا روسیه بمب هسته‌ای دارد…

این را یاد آوری کردیم به خاطر اینکه به شرکت‌کنندگان در گفتگوهای اتمی در وین هشدار دهیم که بدانید که حکومت ایران هنوز آن بمب اتمی را ندارد که شما را بترساند و هنوز به آستانه تولید بمب نرسیده است و اگر برسد و اگر شما امتیازهایی به حکومت ایران بدهید و اگر کوتاه بیایید در برابر حکومتی که در آستانه فروپاشی قرار دارد و هر گونه امتیازی که شما به آن حکومت بدهید باعث طولانی تر شدن عمر آن رژیم خواهد شد آنگاه حکومت ایران هم به بمب اتمی دست خواهد یافت و آنگاه همان خطری را که امروز روسیه در برابر اوکراین به وجود آورده حکومت ایران در برابر کشورهای منطقه و خود کشورهای غربی به وجود خواهد آورد.

تصور نکنید که فقط اسرائیل در خطر است.

اسرائیل می داند که چگونه از خود دفاع کند اما بمب اتمی حکومت ایران ممکن است موجب خطر و حتی نابودی امیرنشین های عرب و برخی کشورهای عربی شود.

بمب اتمی حکومت ایران سراسر منطقه خاورمیانه را به آشوب خواهد کشاند و حتی به منافع کشورهای غربی آسیب جدی وارد خواهد آورد.

فراموش نکنید که ایالات متحده در این نقطه چندین پایگاه نظامی دارد و منافعی دارد که اگر حکومت ایران به بمب اتمی دست یابد سخت به خطر می افتد.

بنابراین اگر ارزیابی درست باشد که هنوز توافق جامع و کامل به دست نیامده است در برابر رژیم ایران کوتاه نیایید و به حکومت ایران امتیاز ندهید و نگذارید که عمر این رژیم دراز شود.

آنگاه هر گونه امتیازی که به این حکومت بدهید موجب تشویق و تقویت حکومت اسلامی برای رسیدن به بمب اتمی خواهد بود.

خود شما هم خوب می دانید که آنها هرگز از این خیال و تصور که باید بمب هسته‌ای داشته باشند تا بتوانند بر کشورهای منطقه حکومت کنند و دنیا را  بترسانند عملی نخواهد شد.

بنابراین نگذارید که آنها به بمب دستیابی پیدا کنند این فردا برای خود شما نیز خطرناک خواهد بود.

بدانید که اگر اسرائیل می گوید که رژیم ایران در آستانه تولید بمب قرار دارد درست می‌گوید.

اسرائیل اطلاعات بسیار دقیقی دارد و فراموش نکنید که همین دو سال پیش بود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که رژیم ایران در تورقوزآباد منابع رادیواکتیو و انبارهای رادیواکتیو دارد.

امری که از دیدگاه و اطلاعات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنهان کرده بود و سه محل دیگر محل‌هایی که مرکز فعالیت های رادیواکتیو مشکوک بوده که هدف از آن رسیدن به بمب هسته‌ای است.

این ها و این اطلاعات را اسرائیل در اختیار آژانس بین المللی قرار داد و واکنش محمد جواد ظریف وزیر خارجه وقت حکومت ایران چه بود؟

او گفت که بنیامین نتانیاهو دروغگو است.

او را پینوکیو نام نهاد و ادعا کرد که این همه اطلاعات و افشاگری‌های اسرائیل جنبه تخیل دارد. توطئه گری است ولی امروز آژانس بین المللی اصرار می‌کند و می‌گوید که بگویید موااد رادیو اکتیوی را که از انبار تورقوزآباد بیرون آوردید در کجای تهران و یا مناطق دیگر پنهان کرده اید چه قصدی از استفاده از آن دارید؟

جنگ در اوکراین بسیار دردناک است و بسیار خطرناک است.

هر روز قربانی های بیشتر می گیرد و هر روز خرابی‌های گسترده تری را ایجاد می‌کند. اما آنچه که در اکراین و در تهاجم روسیه به آن سرزمین می‌گذرد باید برای شما در برخورد با حکومت ایران درس عبرت باشد.

آن اشتباه را تکرار نکنید و تصور نکنید که اگر امروز در برابر رژیم ایران کوتاه بیاید فردا خطری برای شما وجود نخواهد داشت…

وجود خواهد داشت و بسیار خطرناک تر از امروز خواهد بود…

بنابراین  ای آقایانی که در وین گرد آمده اید… سران کشورها و حتی روسیه و چین بدانید و آگاه باشید که اگر در برابر رژیم ایران کوتاه بیایید آنها به بمب اتمی خواهند رسید.

وانگهی هم اکنون نیز مشکلات بسیار و پرسش های فراوان وجود دارد.

آیا دولت های غربی می‌خواهند سانتریفیوژها و اورانیوم غنی شده حکومت ایران را به دست دولت روسیه بسپارند همان دولتی که گفت انگشت ما روی دکمه اتمی قرار دارد چگونه می خواهید این مسئله را حل کنید؟

آگاه باشید و فریب نخورید و نترسید و کوتاه نیایید حکومت ایران در آستانه فروپاشی است و هیچ یک از آحاد ملت ایران و ملت واقعی ایران از این رژیم جانبداری نمی کند و فردا آنها فرو خواهند پاشید…

باید فرو بپاشد…

بنابراین امتیاز ندهید پایداری کنید.

این رژیم بالاخره خود از پای در خواهد آمد و روزی که این رژیم بیفتد و خطر اتمی در منطقه به کلی رفع خواهد شد.

این را بدانید و در امضای توافقنامه در وین شتاب نکنید. سنجیده عمل کنید…

همین و بس…

اورشلیم؛ شنبه ۱۴ اسفند۱۴۰۰  – ۵ مارچ ۲۰۲۲