جنگ در بخش جنوبی سوریه، علیرغم توافق آتش بس، با شدت از سرگرفته شده است

پس از نبردهای خونینی که جان صدها نفر را گرفت، منابع عربی گزارش می دهند که در جنوب سوریه آتش بس موقت برقرار شده است. ولی ساعاتی پیش خبر رسید که نیروی هوایی روسیه دوباره چند آبادی در مجاورت شهر دَرعا را بمباران کرد و شماری از افراد غیر نظامی نیز کشته شدند.

این نبردها از هفته پیش آغاز گردید و ارتش سوریه با کمک سپاه قدس و چریک های حزب الله لبنان و همچنین حنگ جویان شیعه که از رژیم ایران حقوق می گیرند، نیروهای اپوزیسیون را مورد حملات شدید قرار دادند تا بتوانند شهر درعا را که مهمترین مرکز جمعیتی در جنوب سوریه است، از تسلط شورشیان خارج کنند.

نیروی هوایی روسیه نیز در این تهاجم سهیم بود و مواضعی را در جنوب سوریه بمباران کرد که در آن شمار نامعلومی زن و کودک نیز کشته شدند.

آخوند حسن نصرالله سرکرده گروه حزب الله لبنان که از حکومت ایران دستور می گیرد، در سخنان روز گذشته خود ادعا کرد که پیروزی نزدیک است و به زودی سراسر سوریه به حاکمیت بشار اسد باز خواهد گشت.

ارزیابی شده که به دنبال این جمله همه جانبه علیه خیزش کنندگان سوری، دست کم ۱۶۰ هزار نفر از اهالی جنوب سوریه ناچار شده اند از خانه های خود بگریزند و در نزدیکی مرزهای اردن و اسرائیل متمرکز شوند.

ارتش اسرائیل در دو روز گذشته مقادیر زیادی اذوقه و وسایل مورد نیاز آوارگان و به ویژه چادرهای بزرگ را به نواحی تمرکز آوارگان در مجاورت بلندی های گولان منتقل ساخته است.

اسرائیل و اردن اعلام کرده اند که از ورود پناهجویان به خاک خویش قاطعانه جلوگیری خواهند کرد. ولی کمک رسانی به این نگون بختان نیز کار ساده ای نیست.

اسرائیل و اردن نگران هستند که اگر ناچار به پذیرفتن پناهجویان شوند، عوامل رژیم ایران و حزب الله لبنان نیز زیر این پوشش وارد خاک آن ها شوند و امنیت را به خطر اندازند.

در همان حال، کارشناسان نظامی در اسرائیل ارزیابی می کنند که ارتش سوریه، پس از پیروزی در دَرعا، حملاتی را برای تسلط بر بخش سوریِ بلندی های گولان آغاز خواهد کرد و آن گاه ممکن است به قتل عام آوارگانی بپردازد که در نزدیکی مرزهای اسرائیل گرد آمده ا ند.

در روزهای اخیر مقامات مسؤول اسرائیل، برای جلوگیری از این فاجعه انسانی به رایزنی پرداخته اند. در جنگ هفت ساله سوریه بیش از چهارصد هزار نفر قربانی شده اند و آشنایان امور در اسرائیل ارزیابی می کنند که رژیم بشار اسد، از قتل عام افرادی نیز که به مرز اسرائیل پناه آورده اند رویگردان نخواهد شد.

حسن نصرالله که به صورت مزدور حکومت ایران در منطقه عمل می کند، در نطق دیروز خود ادعا کرد که پیروزی نزدیک است و بزودی سراسر سوریه آزاد خواهد شد. سرکرده حزب الله در سخنان خود ادعا کرد که همه زویدادهای اخیر به سود منافع حکومت اسلامی ایران و به زیان غرب بوده است.

او در حالی این سخنان را می گوید که گزارش رسیده بود رژیم ایران به علت کمبود مالی ناچار شده حضور سپاه قدس در سوریه را محدود سازد.

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل از دیروز در واشنگتن به سر می برد و با فرماندهان ارتش ایالات متحده دیدارهای کاری داشته است. در گزارش های پیشین گفته شده بود که موضوع اصلی گفتگوها، اوضاع سوریه و جلوگیری از استقرار سپاه قدس در آن کشور بوده است.

آگاهان می گویند که در این گفتگوها، توان نظامی حکومت ایران و شیوه های آسیب رسانی به آن مورد بررسی قرار گرفته است. مقامات دو کشور این خبر را تائید نکرده اند.

پرواز ژنرال گادی آیزنکوت به واشنگتن از پیش اعلام نشده بود و این احتمال وجود دارد که برخی موضوع های فوری باعث این سفر شده است که از ماهیت آن ها اطلاعی در دست نیست.

در گزارش های دیروز آمده بود که جنگجویان تحت فرمان حکومت ایران در فاصله چهل کیلومتری از مرز اسرائیل مستقر شده اند. اسرائیل در گذشته چند بار گفته بود که چنین رویدادی را با وخامت تلقی می کند.