جهش قیمت‌ها در ایران: از گرانی مخفی نان و میوه تا گرانی علنی شکر و روغن


رسانه‌های ایران از افزایش ۵۰ درصدی قیمت نان در کشور خبر داد و خبرگزاری کارگری ایلنا به نقل از یک منبع آگاه در وزارت صمت اعلام کرد: «قیمت خرده‌فروشی شکر در بسته‌های یک کیلویی پیش از این ۸۷۰۰ تومان بود و الان شکر عمده فروشی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و شکر یک کیلویی خرده فروشی ۱۵ هزار تومان شده است.»

این منبع آگاه که نامی از وی برده نشده، به ایلنا گفته است از روز گذشته قیمت فروش داخلی روغن خام سویا و پالم از ۵۵۰۰ تومان به ۷۵۰۰ تومان و روغن خام آفتابگردان از ۶۰۰۰ تومان به ۹۰۰۰ رسیده است.
به گفته وی، بیش از ۹۵ درصد روغن خام وارداتی است.

افزایش قیمت روغن از دیروز اعمال شده و افزایش قیمت شکر نیز از امروز یا فردا اعمال می‌شود.
قامتعلی عزیزی عضو اتحادیه نانوایان شهر ری هم در این باره گفته است که قیمت نان ۵۰ درصد افزایش می‌یابد: هرچند هنور نرخ نامه‌ها تایید نشده، ولی قیمت نان به‌طور غیررسمی از یک ماه قبل افزایش یافته است.

در همین زمینه خبرگزاری صداوسیما از قول یدالله صادقی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش داده که قیمت نان در تهران هنوز به طور رسمی افزایش نیافته است و قیمت سال قبل اجرا می‌شود، اما در برخی استان‌های دیگر اعمال شده است.

در ادامه گزارش ایلنا آمده است: «وزارت صمت با تامین شکر اجازه افزایش نرخ آن را نمی‌داد اما الان میزان ذخایر کاهش یافته و نمی‌توان با قیمت‌های پایین توزیع کرد، بنابراین قرار بر افزایش قیمت شکر شده است.»

ایلنا نوشته است: «الان قیمت فروش داخلی روغن خام سویا و پالم از ۵۵۰۰ تومان به ۷۵۰۰ تومان و روغن خام آفتابگردان از ۶۰۰۰ تومان به ۹۰۰۰ رسیده است. سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از آنجا که نمی‌توانست واحدهای تولیدی را زیاد تحت فشار بگذارد، این افزایش قیمت را اعمال کرده است. متناسب با این افزایش قیمت روغن خام، روغن تصفیه شده در بسته‌بندی‌های مختلف هم از ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش قیمت پیدا کرده است.»

همچنین خبرگزاری صداوسیما وابسته به بیت رهبری هم از افزایش قیمت میوه در بازارهای شهرهای ایران خبر داد و نوشت برای جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت‌ها و تعادل در بازار بازرسی ونظارت‌ها همچنان ادامه دارد.

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، ایران بعد از چند کشور انگشت‌شمار مانند ونزوئلا، سودان، سورینام، زیمبابوه و لبنان بالاترین نرخ تورم جهان را دارد.