جواب دیپلماتیک نتانیاهو به پرزیدنت ترامپ، که علیه جو بایدن سخنی گفته و در انتظار پاسخ نتانیاهو بود

امروز، ده روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده باقی مانده و پرزیدنت ترامپ در ماه های اخیر کوشیده است از طریق پیشبرد صلح بین اسرائیل و کشورهای عربی و اسلامی، دستاورد مهمی برای برقراری آرامش و ثَبات در خاورمیانه فراهم کند. اسرائیل از اهمیت این تلاش پرزیدنت ترامپ بارها ابراز سپاسگزاری کرده و دستاوردهای رئیس جمهوری آمریکا را ستوده است.

ولی در گفتگوی تلفنی شب گذشته (آدینه) از جانب پرزیدنت ترامپ با رهبران اسرائیل و سودان، رئیس جمهوری ایالات متحده طبق معمول در صدد برآمد به یک امتیاز انتخاباتی نیز دست یابد و با پاسخ دیپلماتیک نتانیاهو روبرو شد.

پرزیدنت ترامپ هنگامی که با نتانیاهو تلفنی سخن می گفت، از جمله با اشاره به جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری گفت: «اگر جو، این فرد خواب آلود بود، شما را به این دستاورد نمی رساند. درست است آقای نتانیاهو؟».

ولی از آن جا که اسرائیل هرگز در انتخابات ایالات متحده دخالت نکرده و نمی خواهد دخالت کند، نتانیاهو در یک پاسخ دیپلماتیک گفت که ملت اسرائیل همیشه سپاسگزار همه روسای جمهوری ایالات متحده بود که در راه تامین امنیت اسرائیل و تقویت آن کوشیده اند و ما از شما در این راستا بسیار سپاسگزاریم».

نتانیاهو در این پاسخگویی، نامی از جو بایدن نبرد و سخنی درباره او نگفت، که مبادا به طرفداری علنی او از ادامه ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ تعبیر شود.

آگاهان، این توانایی دیپلماتیک نتانیاهو را مورد تمجید قرار دادند.

به تنها اسرائیل به عنوان یک سیاست ثابت و تغییرناپذیر، همیشه بیطرفی خود را در رقابت های انتخاباتی در ایالات متحده حفظ کرده، بلکه شخص نتانیاهو با جو بایدن دوستی دیرین دارد و در گذشته همکاری های خوبی بین آنان برقرار بوده است.

البته در یک نظرسنجی که در بین اسرائیلیان دارنده حق رای در ایالات متحده به عمل آمده، هفتاد درصد از پرزیدنت ترامپ جانبداری کرده اند. آن ها می گویند که هرگز رئیس جمهوری در اسرائیل به روی کار نیامده که این چنین با اسرائیل دوستی کند. ولی دولت اسرائیل و سازمان های طرفدار آن در ایالات متحده، همیشه از موضع گیری در امور داخلی آن کشور دوری جسته اند.